Akıllı Tilki’nin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir ülkede Akıllı Tilki adında bir tilki yaşarmış. Bu tilki adından da anlayacağınız gibi çok akıllıymış. Ayrıca çok da meraklıymış. Her gün yeni şeyler öğrenmek, yeni yerler keşfetmek istermiş. Akıllı Tilki’nin bu hali orman da yaşayan hayvanları da mutlu edermiş. Tilkiyle sohbet etmek, birlikte maceralara atılmak çok eğlenceli gelirmiş. Tilkinin cesareti, zekası, her zaman meraklı olması bütün hayvanlara ilham verirmiş.

Günlerden bir gün, ormanda yaşayan bir sincap, Akıllı Tilki’nin yanına gelmiş. Sincap “Merhaba Akıllı, nasılsın?” diye sormuş. Tilki gülümseyerek “Merhaba sincap, çok iyiyim sen nasılsın?” diye karşılık vermiş. Tilkinin bu samimi tavrı sincabı çok sevindirmiş “Akıllı sana bir şey sorabilir miyim?” Demiş. Akıllı Tilki “Tabi ki de, ne istersen sorabilirsin” diye karşılık vermiş. Sincap “Her zaman bu kadar akıllı ve meraklı olmanın sırrı nedir?” Diye sormuş. Akıllı Tilki biraz düşünmüş ve “Her gün yeni bir şey öğrenmek istiyorum, bu yüzden hep soru soruyorum. Kitapları okuyarak, bilgelerin sözlerini dinleyerek, ormanın sırlarını araştırıyorum. Karşılaştığım problemleri ise çözmek için akıl yürütüyorum. Bu şekilde yaşamak beni çok akıllı ve meraklı yapıyor. Öğrendiğim yeni bilgileri de herkese aktarmak istiyorum. Ne de olsa bu ormanda birlikte yaşıyoruz. Hepimiz akıllı, bilgili olmalıyız” demiş. Sincap, tilkinin verdiği cevapları dikkatle dinlemiş. Duyduklarından sonra kendisi de daha akıllı ve meraklı bir yaşam sürmeye karar vermiş ve bunu ormanda yaşayan bütün arkadaşlarına anlatmış.

O günden sonra bütün orman halkı yeni şeyler öğrenmeye, soru sormaya, akıllıca davranmaya karar vermişler. Ormana küçük bir kütüphane kurmuşlar. Herkes evlerinde ki kitapları, kütüphaneye getirmiş ve elindeki bilgileri paylaşmış olmuş. Her akşam ateşin başında toplanmışlar ve derin sohbetler etmişler. Böylelikle hepsi daha bilgili bir hayat yaşamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir