Ayıcık Ponpon’un Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemek yemeği hiç sevmeyen küçük bir ayıcık varmış. Bu ayıcığın adı Ponpon muş. Ponpon, annesi ne pişirse pişirsin, yemeğini bitirmek istemezmiş. Annesi ona yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu, büyüyüp güçlü olmak için gerekli olduğunu anlatmaya çalışsa da, o hiç dinlemezmiş. Sadece tatlı ve cips yemek istermiş.

Günlerden bir gün anne ayı, yavru ayı için çok lezzetli bir ıspanak yemeği yapmış. Ponpon, yemeği görünce “Ben bu yemeği yemem anne, tatlı var mı?” diye sormuş. Anne ayı “Maalesef Ponpon, tatlı yok ve sen bu yemeği yemelisin. Sağlığın için bu yemek çok önemli ve unutma ki senin burun kıvırdığın yemeği bulamayan bir çok hayvan var” demiş. Ponpon masaya oturmuş, bir çatal almış ve daha fazla yemeyeceğini söyleyip odasına geri gitmiş. Ponpon odasında oyun oynayamaya başlamış. Bir süre sonra küçük bir kuşun camına vurduğunu duymuş. Pencereyi açıp “ir şey mi söyleyeceksin küçük kuş?” diye sormuş. Küçük kuş “Şey! Aslında söylemek istiyorum ama nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum” demiş. Ayıcık “Lütfen çekinme bir sorun mu var?” diye sormuş. Küçük kuş “Karnım çok aç, acaba sizde yemek var mı?” diye utana sıkıla sormuş. Ayıcık onun bu haline çok üzülmüş. Hemen mutfağa gidip annesinin yaptığı ıspanak yemeğinden bir tabağa koymuş ve kuşa getirmiş. “Bu yemek var, sevmeye bilirsin çünkü bende sevmiyorum. İstersen sana sadece ekmek getirebilirim” demiş. Küçük kuş “Hayır hayır, ne olsa yerim çok teşekkür ederim” demiş ve ıspanağı yemeğe başlamış. Karnı doyduğunda kocaman bir “Oh!” demiş. Ayıcık şaşkınlıkla kuşu izlemiş “Ama onun tadı çok kötü. Sen nasıl yedin ki?” diye sormuş. Kuş “Aç olunca tadın pek önemi olmuyor. Hem ıspanak çok sağlıklı bir yemektir, güçlendirir” demiş. Ayıcık annesinin ne demek istediğini şimdi çok iyi anlamış. Kuş tekrar teşekkür etmiş ve uçup gitmiş.

Ayıcık da mutfağa gidip kendisine bir tabak ıspanak yemeği koymuş ve afiyetle yemiş. O günden sonra hiç yemek seçmemiş ve annesinin yaptığı her yemeği yemiş. Bu olay küçük ayı Ponpon için büyük bir ders olmuş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir