Balerin Çizgili’nin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, göz alabildiğince uzanan bir ormanın derinliklerinde, bir çok hayvanın bir arada yaşadığı Çizgili adında yavru bir zebra varmış. Çizgili, dans etmeyi çok severmiş. Her gün ağaçların altında, doğanın güzelliğinin karşında dans edermiş.

Çizgili, her dakikasını dans ederek değerlendirirmiş ama yapması gereken işleri yapmaz, sorumluluklarını unuturmuş. Bu konuda anne zebra sürekli onu uyarırmış. Ama Çizgili dans etmekten vazgeçmezmiş. Günlerden bir gün Çizgili, sabah sevinçle uyanmış hemen annesinin yanına gitmiş ve gördüğü rüyayı annesine anlatmış. Çizgili “Anneciğim çok güzel bir rüya gördüm, rüyamda dansçı olmuştum, herkes benim balerin olduğumu görmüştü. Çok güzel bir rüyaydı, keşke gerçek olsa” demiş. Anne zebra, Çizgili’nin gerçekten dansçı olmak istediğini anlamış. Onun hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmaya karar vermiş. Belki böylelikle sorumluluklarını da yerine getireceğini düşünmüş. Ertesi gün anne zebra, Çizgili’ye sürpriz yapmaya karar vermiş. Önce Çizgili’yi ormanda ki dans kursuna kayıt ettirmiş. Daha sonra güzel bir bale elbisesi ve ayakkabısı almış. Odasına girip hediyelerini bırakmış. Çizgili okuldan gelince, üstünü değiştirmek için odasına gitmiş ve yatağın üzerinde ki kutuları görmüş. İkisini de açınca sevinçten ağlayarak annesinin yanına gitmiş. Annesi kızının sevincini görünce doğru bir karar verdiğini anlamış. Anne zebra “Dansa olan tutkunu biraz geç kabullendiğim için özür dilerim Çizgili, bugün seni dans kursuna yazdırdım. Umarım hayallerine bir an önce kavuşursun” demiş. Çizgili çok sevinmiş hemen annesine sarılmış. “Çok teşekkür ederim anneciğim, seni artık hiç üzmeyeceğim söz veriyorum” demiş.

Ertesi gün Çizgili dans kursuna gitmiş ve öğretmeni onun gerçekten yetenekli olduğunu fark etmiş. Çizgili de pes etmeden her gün kursuna gidip dans etmiş. Anne zebra da kızının hep yanında olup ona destek olmuş. Çizgili artık hem dans ediyor hem de sorumluluklarını yerine getiriyormuş. Çizgili, artık ormanda Balerin Çizgili diye anılmaya başlamış. Çizgili, ormanın derinliklerindeki ağaçların altında dans eden bir peri gibi mutlu yaşamış, masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir