Balık Parla’nın Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken denizin birinde yüzmeyi sevmeyen yavru bir balık varmış. Bu yavru balığın adı Parla imiş. Parla, yüzmeyi sevmiyormuş çünkü gözleri çok acıyormuş. Her gün evde oturuyor, mecbur olmadıkta dışarıya çıkmıyormuş. Parla’nın arkadaşları her gün dışarı da oyun oynuyormuş ve hep onu da çağırıyorlarmış. Ama Parla, doğruyu söylemek yerine her gün bir bahane buluyormuş.

Günlerden bir gün arkadaşları yine Parla’yı yüzmeye çağırmış ama o “Bugün yüzmeye gelemeyeceğim çünkü biraz üşüdüm.” Demiş. Arkadaşları “Tamam” dese de, Parla’nın onlarla oynamak istemediklerini düşünmüşler ve çok üzülmüşler, yine de yavru balığa belli etmemişler. Bir sabah Parla’nın arkadaşı Mercan onun evine gelmiş ve biraz sohbet etmek istemiş. Mercan “Parla neden bizimle hiç yüzmüyorsun?” Diye sormuş. Parla, artık doğruyu söylemeye karar verip “Sizi çok sevsem de ben yüzmeyi hiç sevmiyorum. Çünkü yüzerken gözlerim çok acıyor. Bu yüzden evde kalmayı tercih ediyorum” demiş. Mercan duyduğu cümleler karşısında çok şaşırmış. Ama bunun bir sağlık sorunu olduğunu düşünmüş. Mercan “Parla, bunun için bir doktora gitmelisin, çünkü balıkların gözleri yanmaz. Biz hep sudayız. Hayatını böyle geçiremezsin” demiş. Parla “Haklısın, ama doktordan korkuyorum” demiş. Arkadaşı, Parla’yı zor da olsa doktora gitmeye ikna etmiş ve vedalaşıp evden çıkmış. Mercan, Parla’nın doktora gidene kadar gözleri için bir çare aramış ve aklına insanların kullandığı deniz gözlüğü gelmiş. Hemen geçen sene kumsa bulduğu deniz gözlüğünü alıp, Parla’nın evine gitmiş. Mercan “Parla, bak doktora gidene kadar bununla idare edebilirsin” demiş ve gözlüğü arkadaşına hediye etmiş. Parla gözlüğü alıp evden çıkmış. Artık gözleri yanmıyormuş. Arkadaşına hediyesi için çok teşekkür etmiş ve o gün özgürce yüzüp, arkadaşlarıyla oynamış.

Bir kaç gün sonra Parla doktora gitmiş ve doktor ona göz damlası vermiş. Bir kaç hafta sonra Parla’nın göz sorunu ortadan kalkmış. Günlerce, doktordan kaçtığı içinde çok üzülmüş. O günden sonra ne sorunu olursa olsun önce çözüm aramaya başlamış. Arkadaşlarından ve ailesinden hiçbir şey saklamamış ve sorunlarını çözmek için çabalamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir