Bereket Teyzenin Hikayesi

Küçük bir köyde herkes tarafından sevilen Zehra adında yaşlı bir kadın varmış. Herkes ona Zehra teyze dermiş ve onu çok severmiş. Zehra teyze bahçesine ekinler eker, topladıklarını da pazarda satarmış. Gün sonunda elinde kalan meyveleri sebzeleri köydeki çocuklara verirmiş. Onun elinin bu kadar bol ve bereketli olması bütün köyü mutlu ediyormuş. Bu yüzden herkes ona Bereket Teyze dermiş.

Günlerden bir gün Bereket Teyze, bahçesinde ki ekinleri toplamış ve pazara gitmiş. Gitmiş gitmesine ama Bereket teyze çok hastaymış. Gözleri sulanıyor, burnu akıyor, sürekli terlemeye başlıyormuş. Daha fazla pazarda kalamamış ürünler toplayıp evine geri dönmüş. Ertesi gün yataktan kalkacak hali olmayan Bereket teyze, pazara gidememiş. O gün onun yokluğu köylü tarafından hissedilmemiş. Ertesi gün Bereket teyze yine pazara gidememiş, yataktan kalkacak hali yokmuş. Kendisine çorba bile kaynatamıyormuş. Onun yokluğunu fark eden köy çocukları, teyzenin kapısını çalmış. Teyze kalkıp kapıyı açamamış, sadece içerden seslenebilmiş. Ama senin çok iyi çıkmadığı için, çocuklar Bereket teyzenin ne dediğini anlamamışlar ve inleme sesi olarak duymuşlar. Hemen evlerine gidip anne ve babalarına söylemişler. Köylü çok endişelenmiş hepsi birden Bereket teyzenin kapısına gitmişler ama kapıyı açan olmamış. İçlerinden biri daha fazla dayanamamış ve kapıyı kırıp içeri girmiş. İçeri girdiklerinde teyze yatağında yatıyormuş, ev çok soğukmuş ve bir lokma yemek yokmuş. Köylü hemen harekete geçmiş, ilk olarak evi havalandırmışlar, daha sonra sobayı yakıp evi ısıtmışlar, içlerinden biri de sıcacık çorba yapmış, bir köylü de eczaneden ilaç almış. Tabi kapıyı kıran kişi de kapıyı tamir etmiş. El birliği ile Bereket teyzeyi iyi etmeye çalışmışlar.

Ertesi gün tekrardan Bereket teyzenin evine gelmişler ve onu iyileştirmek için ellerinden geleni yapmışlar ve kısa süre de Bereket teyze iyileşmiş. Bütün köy halkına teşekkür etmiş. Bereket teyze yıllardır yaptığı iyiliklerin karşılığını almış ve çok mutlu olmuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir