Ceycey ve Elma Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan Ceycey adında yavru bir ceylan yaşarmış. Ceycey çok meraklıymış, gördüğü her şeyi detaylıca inceler, sürekli sorular sorarmış. Annesi ve babası Ceycey’i sürekli uyarırmış “Ceycey, bilmediğin yerlere sakın gitme! Ceycey bilmediğin şeyleri yeme! Ceycey çok uzaklaşma!” Küçük ceylan “Tamam” dermiş ama hep merakına yenik düşermiş.

Günlerden bir gün Ceycey annesinden izin alarak ormana gitmiş. Giderken annesi her zaman ki gibi onu tembihlemiş ve Ceycey “Tamam” demiş. Mutlu bir şekilde yürüyen küçük ceylan, yola gördüğü arkadaşlarıyla konuşmuş, çiçekleri koklamış. Tam bir çiçeği koklamak için eğildiğinde yerde daha önce hiç görmediği bir meyve görmüş. Ceycey çok heyecanlanmış, ilk defa gördüğü için hemen yemek istemiş. Bu meyve kırmızı renkteymiş ve insanlar ona ‘elma’ diyorlarmış. Ceycey annesinin söylediklerini unutmuş ve elmayı dalından koparmış. Önce biraz koklamış ama ne olduğunu anlamamış. Uzunca düşünmüş ve merakına yenik düşüp bir ısırık almış. Elmanın tadını çok seven Ceycey, kendisine engel olamamış ve hepsini yemiş. Ceycey kendisini çok mutlu hissetmiş, hemen bir kaç tane daha toplamış ve onları da afiyetle yemiş. Karnı iyice doyunca eve dönmek için yola koyulmuş. Ylda karnı ağrımaya, yüzü kızarmaya, gözleri sulanmaya başlamış. Neler olduğunu anlamamış ve ağlayarak eve gitmiş. Anne ceylan, yavrusunu öyle görünce çok korkmuş ve hemen onu doktora götürmüş. Doktor ayı, Ceycey’in alerji olduğunu söylemiş. Annesi “Ceycey, yoksa sen bilmediğin bir şey mi yedin?” diye sormuş. Ceycey “Evet anne, ormanda bulduğun, kırmızı, sulu, tadı çok güzel olan bir meyve yedim” demiş. Doktor ayı “Sanırım o bir elma ve senin elmaya alerjin var Ceycey. Bilmediğin şeyleri yemeden annene sormalısın. Bu sana iyi bir ders olsun” demiş. Anne ceylan “Evet Ceycey, senin elmaya alerjin olduğunu biliyorum, doktor ayının dediği gibi bu sana iyi bir ders olsun” demiş.

Ceycey o günden sonra, bilmediği meyveleri yemeden önce dikkatli olması gerektiğini öğrenmiş. Artık ormanda dolaşırken, yeni keşifler için daha temkinli olmaya, annesinin sözünü dinlemeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir