Deniz Kızı ve Köpek Balığının Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde yaşayan bir deniz kızı varmış. Bu deniz kızının adı Pera’ymış. Pera denizin altında ki bütün canlılarla çok iyi anlaşırmış. Tek korktuğu şey de köpek balığıymış. Ama köpek balığı hiç kötü değilmiş, sadece iri görünüşünden dolayı herkes ondan korkar ve kaçarmış.

Günlerden bir gün Pera evden çıkmış ve denizin maviliklerinde salına salına yüzmeye başlamış. Yolda gördüğü balıklarla konuşmuş, yengeçlerle selamlaşmış, midyelerle şakalaşmış. Neşe içinde yüzerken derinlerden bir ağlama sesi gelmiş. Sesin geldiği yere doğru yüzünce bu sesin kocaman bir köpek balığından geldiğini görmüş. Uzaktan izlemeye başlamış. Ama köpek balığı o kadar çok ağlıyormuş ki Pera dayanamamış, cesaretini, toplayıp yanına gitmiş. “Merhaba, lütfen bana zarar verme. Ben ağladığını görünce yanına gelmek istedim. İyi misin?” diye sormuş. Köpek balığı “Korkma lütfen, ben kimseye zarar vermem. Ağlıyorum çünkü herkes senin gibi benden korkuyor o yüzden hiç arkadaşım yok” demiş. Pera köpek balığı için çok üzülmüş. “Peki, senin için yapabileceğim bir şey var mı?” siye sormuş. Köpek balığı “Aslında bana yardım edebilirsin. Benim kimseye bir zararım olmadığını bütün deniz canlılarına anlatabilirsin. Benimle arkadaş olmasalar bile en azından benden kaçmazlar. Böylece bende kendimi kötü hissetmem” demiş. Pera bu konuda yardımcı olacağına dair köpek balığına söz vermiş ve vedalaşarak evine doğru yola çıkmış. Eve geldiğinde bu sorunu nasıl çözebilirim diye düşünmüş ve aklına bir plan gelmiş. Hemen bütün arkadaşlarına haber vermiş ve kayaların altında toplanmışlar.

Pera köpek balığı ile yaşadığı olayı anlatmış. Köpek balığının çok üzgün olduğunu ve gerçekten kimseye zarar vermediğini söylemiş. Bunu duyan deniz hayvanları köpek balığı için çok üzülmüş. Bundan sonra ondan kaçmayacaklarına dair Pera’ya söz vermişler. Pera da hemen köpek balığının yanına gidip konuşanları anlatmış. O günden sonra kimse köpek balığından korkmamış, hatta hepsi onunla arkadaş olmuş. Özellikle Pera ve köpek balığı çok yakın arkadaş olup birlikte denizin diplerinde yüzmeye başlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir