Diş Perisi ve Muzo’nun Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde dişlerini fırçalamayı sevmeyen bir maymun varmış. Anne maymun ne kadar dişlerini fırçala dese de Muzo dişlerini hiç fırçalamazmış. Her gün annesine bir bahane sunarmış. Bir gün diş fırçasının sert olduğunu, bir gün diş macununun çok köpüklü olduğunu söylüyormuş.

Günlerden bir gün Muzo’nun dişleri sallanmaya başlamış. Annesi ona, dişi düşerse diş perisinin ona bir hediye bırakacağını söylemiş. Muzo çok heyecanlanmış ve dişinin hemen düşmesini istemiş. Ertesi gün okulda oyun oynarken Muzo’nun dişi düşmüş, ve hemen dişini alıp cebine koymuş. Muzo eve gittiğinde, hemen annesine gidip dişinin düştüğünü söylemiş. Annesi de dişini yastığının altına koyması gerektiğini söylemiş. Gece olunca Muzo heyecanla diş perisini beklemeye başlamış ama dayanamamış ve uykuya dalmış. Sabah uyandığında, yastığının altında bir zarf bulmuş. Zarfı açınca içinden bir not çıkmış. Notta: “Sevgili Muzo, Dişini bana bıraktığın için teşekkür ederim. Ama senin dişlerini fırçalamadığını biliyorum. Dişlerin çok sararmış ve çürümüş. Bu yüzden sana bir hediye veremeyeceğim. Eğer dişlerine iyi bakarsan, bir sonraki dişin için sana güzel bir hediye getireceğim. Lütfen annenin sözünü dinle ve her gün dişlerini fırçala. Dişlerin sağlıklı ve parlak olsun.” yazıyormuş. Muzo notu okuyunca çok üzülmüş. Ama sonra, dişlerinin gerçekten de çok kötü göründüğünü fark etmiş. Dişlerine iyi bakmadığı için çok pişman olmuş. O günden sonra Muzo, her gün dişlerini fırçalamaya başlamış. Dişleri zamanla beyazlamaya ve parlamaya başlamış.

Bir gün Muzo’nun bir dişi tekrar sallanmış ve düşmüş. Hemen dişini yastığının altına koymuş. Sabah uyandığında yastığının altında bir kutu ve not bulmuş. Kutuyu açında içinden oyuncak bir araba çıkmış. Notta da “Dişlerine iyi baktığın için tebrik ederim” yazıyormuş. Muzo çok mutlu olmuş, diş perisine teşekkür etmiş. Muzo, dişlerini fırçalamayı hiç sevmeyen küçük bir maymunmuş ama diş perisinin hediyesi sayesinde, dişlerine iyi bakmayı öğrenmiş. Artık dişlerini fırçalamak onun için bir zevk haline gelmiş masal da burada bitmiş.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir