Doğru Söylemenin Gücü Hikayesi

Bir zamanlar güzel, küçük bir köyde yaşayan Doğa adında bir kız çocuğu varmış. Doğa, çok güler yüzlü, iyi kalpli bir kızmış. Arkadaşlarıyla birlikte her gün oyunlar oynar, eğlenirmiş. En sevdiği şeyde köyde ki bahçelerden meyve toplamakmış.

Günlerden bir gün Doğa ve arkadaşları Elif, Esra ve Melek köyde dolaşmaya başlamış. Ellerinde ki sepetlere komşularının bahçelerinden izin alarak meyve toplamışlar. Komşu teyze de yanlarına gelip çocuklara yardım etmeye başlamış. Elif, Esra ve Melek sepetlerini doldurunca oyun oynamaya başlamışlar. İşi biten Doğa’da onlara katılmış. Doğa’nın elinde ki top birden fırlamış ve komşu teyzenin çiçeklerine gelmiş. Komşu teyze “Kızlar kim yaptı bunu?” diye sorunca Doğa ne diyeceğini bilememiş ve suçu arkadaşlarının üzerine atmış. Kızlar, Doğa’yı üzmemek için seslerini çıkarmamışlar ama çok üzülmüşler. Komşu teyze durumu anlayınca sesini çıkarmamış ve olanları Doğa’nın annesine anlatmış. Doğa’nın annesi “Güzel kızım, bugün bir şeyler duydum. İnsanlar bazen hata yapabilir. Bu çok normal bir şeydir. Ancak önemli olan, bu hataları kabul edebilmek ve doğruyu söylemektir. Yalan söylemek sadece seni zor duruma düşürür ve arkadaşlarının, aileni üzebilir.” demiş. Doğa annesinin sözleri bitince “Haklısın anne ama arkadaşlarımın da suçu vardı, ben tek başıma oynamıyordum. Hep komşu teyze bana kızacak sandım” demiş. Annesi Doğa’nın omzuna dokunarak, “Korkmak doğaldır, ama gerçekleri söylemek her zaman en doğrusudur. Zeynep’in suçu olmadığını ve saksıyı senin devirdiğini biliyorum. Önemli olan bu hatayı kabul edip özür dilemendir.” diye eklemiş.

Doğa annesinin sözlerinden dersini almış ve ertesi gün gidip arkadaşlarından özür dilemiş. Daha sonra komşu teyzenin yanına gidip gerçekleri anlatmış ve ondan da özür dilemiş. O günden sonra Doğa, yalan söylemenin ne kadar zararlı olduğunu ve doğruyu söylemenin ne kadar önemli olduğunu anlamış. Ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkileri daha da güçlenmiş. Doğa, artık her zaman doğruları söyleyen bir kız olmuş ve herkes tarafından daha çok sevilmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir