Ece ve Kirpinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir kız çocuğu varmış. Bu çocuğun adı Ece’ymiş. Ece çok meraklı ve doğayı seven bir çocukmuş. Her gün bahçede dolaşır, çiçekleri inceler, böceklerle arkadaş olurmuş.

Günlerden bir gün babası ona parkta oynamasını söylemiş. Ece de babasının dediğini yapmış. Parkta gezinirken, bir kirpi görmüş. Kirpi çok küçük ve sevimliymiş. Ece, kirpiyi alıp eve götürmek istemiş. Babası ona kirpiyi eve alamayacağını söylemiş ve bankta oturmaya devam etmiş. Ece çok üzülmüş ve kirpiye dönerek “Keşke seni eve alabilseydim” demiş. Bir anda küçük kirpi konuşmaya başlamış: “Beni eve alıp ne yapacaksın ki?” diye sormuş. Ece şaşırarak “Sen nasıl konuşabiliyorsun?” demiş. Kirpi gülümsemiş ve “Bu aramızda kalsın, istediğimiz bir insanla konuşma hakkımız var. Sen şimdi söyle bana neden beni doğal ortamımdan ayırıp eve almak istiyorsun?” diye yanıtlamış. Ece “Seninle hep evde vakit geçirmek istiyorum, benim kirpim ol istiyorum” demiş. Kirpi ise “Bunun için beni eve almana gerek yok ki, ben zaten bu parkta yaşıyorum. Ne zaman istersen benimle oynamaya gelebilirsin. Ama ben evin içine gelirsem orada çok mutsuz olurum. Çünkü evde toprak, ot, böcek yok. Ben onlar olmadan yaşayamam” demiş. Ece buna çok üzülmüş, onun uzun süre yaşamasını istiyormuş. Ece “Çok haklısın, seni eve almam senin için haksızlık olur. Çünkü ben de eve girmeden hep parkta yaşayamam. Bencilce düşündüğüm için özür dilerim” demiş.

Kirpi, Ece’yi affetmiş. İkili yakın arkadaş olmuşlar ve havalar güzelken parkta oyunlar oynamışlar. Ece, bir kirpi ile arkadaş olduğu için çok mutluymuş. O günden sonra kimseye bencillik yapmamış ve karşısındakinin ne hissedeceğini düşünerek adımlar atmış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir