Esra ve Peri Kızının Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Esra adında minik bir kız varmış. Esra, büyük bir şehirde ailesiyle birlikte yaşarmış. Ama yaz ayında, okul kapanır kapanmaz dedesinin yanına köye gidermiş. Dedesi köyde marangozluk yaparmış. Esra’nın en sevdiği şeylerden biri dedesinin dükkanında ki tahta parçalarından kendisine oyuncak yapmakmış. Sevdiği bir diğer şey ise köyde ki arkadaşlarıyla oyun oynamakmış.

Okulu kapanan Esra, hemen eşyalarını hazırlamış ve ertesi günü annesiyle birlikte dedesinin yanına gitmişler. Arkadaşlarına ve dedesine kavuşan Esra çok mutluymuş. Bir sabah Esra, arkadaşlarıyla birlikte köyde ki göletin yanına piknik yapmaya gitmişler. O kadar çok eğlenmişler ki zamanın nasıl geçtiğini anlamamışlar. Havanın karardığı fark edince vedalaşıp evlere gitmek için ayrılmışlar. Esra hızla eve doğu ilerlerken yolu şaşırmış ve yanlış yöne doğru yürümüş. Kısa bir süre sonra Esra kendisini ormanın derinliklerinde bulmuş. Yolunu kaybettiğini fark eden Esra, korkmaya başlamış. Ağlamaya başlayan küçük kızın sesini yavru bir tilki duymuş, yanına gidip “Neden ağlıyorsun küçük kız?” diye sormuş. Esra, eve dönmek istediğini ama yolunu bulamadığını anlatmış. Tilki, Esra’ya yardım etmek istediğini söylemiş ama Esra kabul etmemiş. Tilki “Peki, sana iyi şanslar” demiş ve yoluna devam etmiş. Bir süre sonra Esra’nın sesini yeşil bir kurbağa duymuş, yanına gelip yardım etmeyi teklif etmiş. Ama Esra, onun teklifini de kabul etmemiş. Esra ağlamaya devam ederken gökyüzünde parlak bir yıldız belirmiş ve yıldızın içinden bir Peri çıkmış. Peri, Esra’nın yanına gelmiş ve ona “Neden ağlıyorsun küçük kız?” diye sormuş. Esra, periyle konuşurken rahatlamış ve başından geçenleri anlatmış. Peri, Esra’nın elini tutmuş ve “Endişelenme, ben sana yardım edeceğim” demiş. Peri, sihirli değneğini sallamış ve bir ışık huzmesi ile Esra’nın yolu aydınlanmış.

Esra, Peri’nin rehberliğinde ormandan çıkmış ve dedesinin evine varmış. Dedesini bahçede endişeyle beklerken gören Esra, hemen ona koşmuş ve sarılmış. Periyle yaşadıklarını dedesine ve annesine anlatmış, onlarda Peri’ye teşekkür etmiş. Peri, Esra’ya her zaman güvenmesi gerektiğini ve yardımı kabul etmekten korkmaması gerektiğini öğretmiş. O andan sonra Esra, ihtiyaç duyduğunda yardım istemekten çekinmemiş ve her zaman etrafındaki dostların değerini bilmiş. Esra ve dedesi, köylerinde mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Ve gökteki peri, her gece Esra’yı ve dedesini korumak için yıldızlar arasında parlamaya devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir