Geyik Kardeşlerin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir geyik ailesi varmış. Bu ailenin Kiki ve Ziki adında iki yavruları varmış. Kiki büyük olan geyikmiş, Ziki ise evin en küçüğüymüş. Kiki kardeşi Ziki’yi çok seviyor, onu her zaman koruyor ve bildiği her şeyi öğretiyormuş. Ziki, de abisine hayranlık ve büyük bir sevgi duyuyormuş.

Günlerden bir gün Kiki, Ziki ve anne geyik çayırda oturuyorlarmış. Kiki, Ziki’ye bitkilerin isimlerinden ve faydalarından bahsediyormuş. Ziki, abisini dikkatlice dinlerden bir ses duymuşlar. Bu ses bir aslanın kükreme sesiymiş. İki kardeş annelerine bakmışlar ve ne yapmaları gerektiğini sormuşlar. Anne geyik “Hemen koşun ve saklananın çocuklar. Aslan bizi bulmasın” demiş. İki kardeş ve anne geyik hızla koşmaya başlamışlar. Geyikler önde aslan arkada ilerliyorlarmış. Kiki, arada bir arkasını dönüyor ve aslanla aralarında ki mesafeyi kontrol ediyormuş. Ziki de abisinin hızına yetişmeye çalışıyormuş. Kiki, koşarken ne yapmayalım diye düşünmüş ve aklına saklanabileceği bir mağara olduğu gelmiş. Hemen kardeşiyle birlikte o mağaraya doğru dönmüşler “Hadi, şu mağaraya girelim. Aslan bizi burada bulmaz” demiş. Ziki, Kiki’nin sözünü dinlemiş ve mağaraya doğru koşmuş. Mağaraya girdiklerinde içerisi çok karanlıkmış. Kiki, kardeşini yanına alıp bir köşeye saklanmış ve sessiz olması gerektiğini söylemiş. Ziki abisini dinleyerek sessizce beklemeye başlamış. Aslan geyikleri bulmak için mağaraya girmiş ama geyik kardeşleri bir türlü görememiş. Biraz daha dolaştıktan sonra sıkılıp mağaradan çıkmış ve evine geri dönmüş. Geyik kardeşler aslanın gittiğinden emin olduklarında rahat bir nefes almışlar. Ziki, abisi Kiki’ye sarılmış. Kiki “İyi misin kardeşim?” diye sormuş. Ziki “İyiyim abi, senin sayende kurtuldum. Çok teşekkür ederim, seni çok seviyorum. Sayende bir şey daha öğrendim. Tehlikeli durumlarda hızlı düşünmek ve güvenli bir yere saklanmak. Bunu hiç unutmayacağım” demiş. Kiki “Rica ederim kardeşim, bende seni çok seviyorum. Senin için elimden gelen her şeyi yaparım.” demiş.

Kiki ve Ziki annelerine kavuşmak için mağaradan çıkmışlar ve anneleri onları görünce çok sevinmiş. “Sizin için çok endişelendim çocuklar, aslanın aklını karıştırmak için farklı yere koştum ama o sizin peşinizden geldi. İyi olmanıza çok sevindim” demiş. Kiki ve Ziki annelerine sarılmışlar ve güvenli olan yuvalarına geri dönmüşler. İki kardeş, kardeş olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamışlar. Onların bu sevgisi bütün kardeşlere örnek olmuşlar ve bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir