İyilik Yapmayı Seven Sincap Masalı

Bir varmış bir yokmuş, ormanın derinliklerinde minik bir sincap yaşarmış. Adı Minnoş imiş. Minnoş, çok sevimli, akıllı ve meraklı bir sincapmış. Ama aynı zamanda çok da cömert ve yardımsevermiş. Ormanda yaşayan diğer hayvanlara hep iyilik yapar, onlara yardımcı olurmuş. Minnoş, iyilik yapmanın hem kendisini hem de başkalarını mutlu ettiğini biliyormuş.

Bir gün, Minnoş, ormanda gezinirken bir ağacın altında yatan bir tilki görmüş. Tilki, çok zayıf, solgun ve bitkin görünüyormuş. Tilkinin yanına yaklaşmış. Tilkiye ne olduğunu sormuş. Tilki, çok hasta olduğunu, yiyecek bulamadığını, kimsenin de kendisine yardım etmediğini söylemiş. Minnoş, tilkiye acımış. Ona yardım etmek istemiş. Ama tilki, Minnoş’un bir sincap olduğunu, ona ardım edemeyeceğini düşünmüş ve yardım etmesini istememiş. Minnoş, tilkinin bu davranışına üzülmüş. Ama yine de ona yardım etmekten vazgeçmemiş. Ormandan yiyecek toplamış. Elma, armut, ceviz, fındık, bal gibi lezzetli yiyecekler bulmuş. Bunları bir sepete koymuş. Sepeti tilkinin yanına bırakmış. Sonra da saklanmış. Tilki, uyandığında sepeti görmüş. İçindeki yiyecekleri koklamış. Çok taze ve güzel görünüyorlarmış. Tilki, sepeti kimin bıraktığını merak etmiş. Etrafa bakınmış. Ama kimseyi görememiş. Tilki, yiyecekleri yemeye başlamış. Yiyecekler çok lezzetliymiş. Tilki, yedikçe kendini daha iyi hissetmiş. Karnı doymuş. Gücü gelmiş. Tilki, sepeti bırakan kişiye teşekkür etmek istemiş. Ama kim olduğunu bilmiyormuş. O sırada, Minnoş saklandığı yerden çıkmış. Tilki, Minnoş’u görünce şaşırmış. Sepeti bırakanın Minnoş olduğunu anlamış. Minnoş’a neden böyle yaptığını sormuş. Tilkiye iyilik yapmak istediğini, onun iyileşmesini istediğini söylemiş. Tilki, Minnoş’un bu iyiliğine çok duygulanmış kalbini kırdığı ve kovduğu için özür dilemiş ve küçük sincaba teşekkür etmiş. Minnoş ise tilkiye özür dilemesine gerek olmadığını, iyilik yapmanın güzel bir şey olduğunu, herkesin birbirine yardımcı olması gerektiğini söylemiş.

Tilki iyileşince, Minnoş ile arkadaş olmuş. Minnoş, tilkiye iyilik yapmanın önemini öğretmiş. Tilki de sincap gibi ormandaki diğer hayvanlara iyilik yapmaya başlamış. Minnoş ve tilki, ormanın en iyi arkadaşları olmuş. Ve onlar mutlu mesut yaşamışlar.

Daha fazla Kısa Masal okumak isterseniz linke tıklayıp, bir çok kısa masala ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir