Kardeş Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan iki maymun kardeş varmış. Bu kardeşlerden birisi çok akıllı, diğeri de çok çalışkanmış. Birbiri ile çok iyi anlaşan maymun kardeşler, her dakikasını beraber geçirirlermiş. Hiç kavga etmez, birlikte oynar, birlikte uyurlarmış. Aralarında her zaman sevgi ve saygı varmış.

Onların bu iyi anlaşması ormanda yaşayan ütün kardeşlere örnek oluyormuş. Fakat sadece zebra kardeşler, maymun kardeşlerin aksine hiç anlaşamıyorlarmış. Zebra kardeşler sürekli kavga eder, birbirlerine bağırırlar ve sürekli küserlermiş. Birbirlerine hiç saygı duymazlarmış. Günlerden bir gün zebra kardeşler ormanda tartışmaya başlamış. Buldukları elmayı paylaşamayan iki kardeş birbirlerine bağırıyorlarmış. Bunu duyan bilge arı duruma çok üzülmüş. Zebra kardeşlerin bitmeyen kavgası için bir çözüm aramaya başlamış. Bilge arı “Zebra kardeşler durun kavga etmeyin” diye seslenmiş. Zebra kardeşler sesi duyunca susmuşlar. “Neden kavga ediyorsunuz? Bir elma yüzünden mi? Siz kardeşsiniz, kardeşlik, sevgi, saygı, yardımlaşma demektir. Kardeşlik, kavga, bağırma, küsme değildir. Bakın, maymun kardeşlere. Onlar her şeylerini paylaşıyor, birbirlerini asla üzmüyorlar. Onlar, sizin örnek almanız gereken kardeşlerdir. Siz de onlar gibi olun. Birbirinize sevgi ve saygı gösterin. Birbirinize yardım edin. Birbirinizle kavga etmeyin. Böyle yaparsanız, hem siz mutlu olursunuz, hem de orman huzur bulur.” demiş.

Bilge arının sözleri zebra kardeşleri çok etkilemiş. Kavga ettikleri için çok utanmışlar ve birbirlerinden özür dilemişler. Bütün hayvanlar Bilge arıya teşekkür etmişler. O günden sonra, ormanda hiç kavga olmamış. Bütün hayvanlar kardeşçe yaşamışlar, masalda burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir