Kedi, Fare ve Köpek Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehrin birinde, bir evin bodrum katında yaşayan fare ilesi varmış. Bu ailenin birde yavrusu varmış, adı da Minik miş. Minik, yavru fare olduğu için gününü hep evde geçiriyormuş. Çünkü anne ve babası dışarı çıkmasını istemiyormuş. Dışarı çıktığında evin kedisine yakalanma olasılığı çok yüksekmiş. Bu yüzden Minik için yiyecek getiriyorlarmış.

Günler geçiyor, Minik evde sıkılıyormuş. Evden çıkmayı kafasına koyan Minik, anne ve babası gittiğinde dışarı çıkmaya karar vermiş. Minik kapıdan baktığında kimseyi görmemiş. Rahatlıkla evin içine girmiş ve dolanmaya başlamış. Daha önce görmediği birçok şey görmüş. Halı, televizyon, koltuk, bu liste uzayıp gidermiş. Açık olan dış kapıdan kafasını çıkarmış ve sıcak hava ile burun buruna gelmiş. Minik, merakla ilk adımını almış. Her şey o kadar farklıymış ki Minik heyecandan ne yapacağını şaşırmış. Hızla dışarı çıkmış ve yolda yürümeye başlamış. Herkes ona çok büyük gelmiş. Uzun saatler boyunca yürümüş, yürümüş ve acıktığını hissedince geldiği yoldan geri dönmüş. Ama bu sefer çıktığı kapı kapalıymış ve evin arka camından bodrum katta ki evine girmek istemiş. Bir zıplamış, iki zıplamış ama pencereye boyu yetişmemiş. Daha sonra yerde ki sal parçasını bulup, duvara dayamış ve tırmanmaya başlamış. Tam camın önüne gelmiş ki evin kedisi camdan kafasını uzatmış Minik geri atlamış. Ne yapacağını şaşıran Minik korkudan titremeye başlamış. Kedi camdan atlayıp, farenin yanına gelmiş. Fare “Lütfen bana zarar verme” demeye başlamış. Onun bu korkusu kedinin komiğine gitmiş ve onu korkutmaya devam etmiş. Kedi bir iki adım farenin üzerine gidince fare ağlamaya başlamış. O sırada bahçenin önünden geçen köpek ağlama sesi duymuş ve hemen sesin geldiği tarafa doğru gitmiş. Bir de ne görsün, bir kedi bir fareyi korkutuyor. Köpek hemen seslenmiş “Dur bakalım orada” diye. Kedi ne yapacağını şaşırmış ve hemen geri adımlar atmaya başlamış. Köpek “Dur dur, kaçma. Sen utanmıyor musun kendinden küçük bir hayvanı korkutmaya. Sen benden nasıl korkuyorsan oda senden korkuyor. Seni bir daha farenin yakınında görmeyeceğim” demiş. Kedi, köpeğin söylediklerini dinlemiş “Özür dilerim, hiç bu açıdan düşünmemiştim. Ben sadece onu korkutup eğleniyordum” demiş. Köpek “Bir daha başka oyunlar oynayıp eğlen o zaman, yoksa bende eğlenmek için seni kullanırım” demiş.

Kedi, fareden özür dileyip evin içine girmiş. Fare de köpeğe teşekkür edip, bodrum kattaki evine girmiş. Onu bekleyen anne ve babası çok merak etmiş, fare ikisinden de özür dilemiş ve büyüyene kadar onlardan habersiz dışarı çıkmayacağına dair söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir