Korkusuyla Yüzleşen Tavşanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yüksek dağların eteklerinde yaşan bir tavşan varmış. Bu tavşanın adı Pırpır mış. Pırpır, diğer tavşanlar gibi ormanın derinliklerinde yaşamayı sevmezmiş, yuvasını dağın en tepesine yaparmış. Pırpır, dağdan ormana bakmayı, manzarayı izlemeyi çok severmiş. Fakat gelin görün ki, Pırpır mağaralardan çok korkarmış. Asla mağaraların yanına yaklaşmış, içlerine bakmazmış.

Günlerden bir gün, Pırpır’ın çok sevdiği kuzeni Topik, ona bir mektup göndermiş. Topik, vadiye yakın bir mağarada yaşıyormuş ve Pırpır’ı ziyaret etmek istiyormuş. Pırpır, mağaralardan çok korktuğu için önce bu teklifi reddetmeyi düşünmüş. Ancak kuzenini çok özlediği için cesaretini toplamış ve yavaş yavaş vadinin derinliklerine inmeye başlamış. Pırpır, uzunca bir yol gitmiş ve Topik’in yaşadığı mağaraya ulaşmış. Topik, onu neşeyle karşılamış ve içeri davet etmiş. Pırpır, önce biraz tereddüt etmiş ama sonra cesaretini toplayarak mağaraya girmiş. İçeride, karanlık olmasına rağmen, mağaranın duvarlarında parlayan taşlar ve zeminde pırıl pırıl akan bir su olduğunu görmüş. Kuzeniyle uzun uzun sohbet etmişler, diğer tavşanlardan, dağlardan ve vadilerden konuşmuşlar. O sırada dışarıda büyük bir fırtına patlak vermiş. Rüzgar öyle güçlüymüş ki, mağaranın içine bile uğultusunu hissetmişler. Pırpır, dışarıdaki fırtınadan korkmuş ama Topik ona mağaranın ne kadar güvenli olduğunu anlatmış. Pırpır, yavaş yavaş korkusunu yenmeye başlamış ve mağaranın derinliklerini keşfetmek için adım atmış. Her adımında, aslında korkulacak bir şey olmadığını fark etmiş. Pırpır, mağaranın içinde gezinirken birden bire başka bir geçit keşfetmiş. Bu geçit, onu mağaranın üst kısmına, dışarıda güvenli bir yere çıkarıyormuş. Pırpır, kuzeniyle birlikte bu geçitten geçerek dışarı çıkmış ve fırtınanın ardından gelen sakin havayı birlikte seyretmişler. Pırpır, “Bugüne kadar cesaretimi toplayıp mağaralara hiç girmemiştim. Fırtına çıkınca önce biraz korktum ama sonra alıştım. Aslında korkulacak hiçbir şey yokmuş,” demiş. Topik de onu cesaretinden dolayı tebrik etmiş.

Pırpır, o günden sonra hem dağların yükseklerinde hem de vadilerin derinliklerinde yaşamaya başlamış. Korktuğu her şeyin üstesinden gelmeyi öğrenmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir