Kral ve Ceylanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir aslan varmış. Bu aslanın adı Kral mış. Kral ormanın en güçlü, en cesur, en hızlı ve en güzel hayvanı olduğunu düşünürmüş. Herkese kötü davranır, emirler verir, istediği zaman istediğini yapar, ormanın kurallarına uymazmış. Yani anlayacağınız üzere Kral, ormanın tek hakimi olduğunu zannedermiş.

Kral’ın bu kötü tavrından dolayı, bütün hayvanlar ondan uzak dururlarmış. Çünkü onunla karşı karşıya gelmeye cesaret edemezlermiş. Günlerden bir gün Kral ormanda gezintiye çıkmış ve daha önce hiç keşfetmediği yerleri keşfetmek istemiş. O sırada daha önce hiç görmediği bir hayvanla karşılaşmış. Bu hayvan bir ceylanmış. Ceylanın çok güzel gözleri, incecik bacakları, harika boynuzları varmış. Aslan, ceylanı görünce başlamış kovalamaya. Ceylan ise son anda aslanı fark etmiş ve var gücüyle koşmaya başlamış. Ceylan önde, Kral arkada ormanın derinliklerine ilerlemişler. Kral çok şaşkınmış, çünkü başka bir hayvanın kendisinden hızlı koştuğunu görüyormuş. Kral, Ceylanı kovalarken bir de ne görsün? Ormanın içinde bir çukur varmış. Kral, çukuru fark etmeden içine düşmüş. Çukur çok derinmiş ve Kral, oradan çıkamıyormuş. Bağırmaya başlamış ama kimse duymuyormuş. Çünkü ormanın diğer hayvanları Kral’dan uzak duruyorlarmış. Kral, çukurda korku içinde beklerken, Ceylan geri dönmüş, Kral’ın çukura düştüğünü görünce şaşırmış. Kral, Ceylana yardım etmesi için yalvarmış.

Ceylan, Kral’a acımış ve ona yardım etmeye karar vermiş. Çukurun kenarında duran bir ağacın dalını koparıp Kral’a uzatmış. Kral, dalı tutup çukurdan çıkmış. Kral, Ceylana teşekkür etmiş ve ondan özür dilemiş. Ceylan da herkesin hata yapabileceğini düşünmüş ve Kral’ın özrünü kabul etmiş. Kral, Ceylanın güzelliğine ve hızına hayran kalmış ve ikili arkadaş olmuş. Ceylan arkadaşlarının yanına gittiğinde Kral’ın aslında iyi bir hayvan olduğunu anlatmış ve onları Kralla tanıştırmış. O günden sonra ormanda barış ve sevgi hakim olmuş ve masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir