Küçük Balık ve Büyük Okyanus Masalı

Bir zamanlar sonsuz denizlerde yaşayan küçük ama bir o kadar da cesur olan bir balık varmış. Bu balık oldukça meraklıymış, denizin her yerini görmek, bütün hayvanlarla tanışmak istiyormuş. Ama yaşının küçük olmasından dolayı annesi onun evin çevresinden ayrılmasına izin vermiyormuş. Küçük balıkta annesinin sözünü dinler, hiç uzaklaşmazmış.

Günlerden bir gün küçük balık evde oyun oynarken bir ses duymuş. Bu ses çok şiddetli bir sesmiş. Küçük balık hemen oyuncaklarını bırakıp, penceren bakmış ama hiçbir şey görmemiş. Annesinin yanına gitmiş ama annesinin uyuya kaldığını görmüş. Ne yapsam diye düşünürken, evden çıkıp sesin geldiği yöne doğru gitmeye karar vermiş. Hemen, sessiz bir şekilde evden çıkmış ve sese doğru yüzmeye başlamış. Evden çok uzaklaştığını fark etmeyen küçük balık özgürlüğün tadını çıkarıyormuş. Bir süre sonra yavru balık sürüsüyle karşılaşmış, onlara “Merhaba” demiş ama yavru balıklar durmadan yüzmeye devam etmişler. Küçük balık çok üzülmüş, yavru balıkların neden kendisiyle konuşmadıklarına anlam veremiyormuş. Yüzmeye devam ederken yavru yengeçler görmüş, bizim küçük balık onlara da “Merhaba” demiş ama yavru yengeçler onunla konuşmamış. Bunun üzerine küçük balık ağlamaya başlamış. Ağlama sesini duyan Yunus balığı, küçük balığın yanına gidip “Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Küçük balık “Kimse benimle konuşmuyor, evime dönmek istiyorum ama yolumu da bulamıyorum” diyerek ağlamaya devam etmiş. Yunus balığı “Demek buralarda yaşamıyorsun, bende seni daha önce görmemiştim. Yavru hayvanların seninle konuşmaması çok normal çünkü biz onlara yabancılarla konuşulmaması gerektiğini öğrettik. Ama belli ki sen biraz yaramazsın. Şimdi bana annenin telefon numarasını ver de arayayım. Seni çok merak etmiştir.” demiş. Küçük balık hemen anne balığın numarasını vermiş.

Anne balık kısa sürede küçük balığın yanına gitmiş. Annesi onu çok özlemiş ve çok korkmuş. Ona, nerede olduğunu, neler yaptığını sormuş. Küçük balık, ona başından geçenleri anlatmış. Annesi, ona çok kızmış ama aynı zamanda çok sevinmiş. Ona, denizin yalnız başına tehlikeli olduğunu, ama orada iyi balıkların da olduğunu söylemiş. Ona, bir daha asla evden kaçmamasını söylemiş. Küçük balık, annesinin sözünü dinlemiş, bir daha evden kaçmamış. Anne balık ve küçük balık yunusa teşekkür edip evlerine dönmüşler. Mutlu hayatlara devam etmişler bu yaşananlarda küçük balığa bir ders olmuş. Masal da burada bitmiş.

Çocuğunuz balık masalı okumayı seviyorsa Balık Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir