Kurbağa Dora’nın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan küçük bir kurbağa varmış. Bu kurbağanın adı Dora imiş. Dora çok meraklı ve zeki bir kurbağaymış Her gün yeni şeyler öğrenmek ister, bol bol kitap okur, eğitici videolar izlermiş. Bu güzel huylarının yanında bir de kötü bir huyu varmış. O da çok dağınık olmasıymış. Odasını her gün dağıtır ve annesinin “odanı topla” sözünü hiç dinlemezmiş.

Günlerden bir gün Dora okuldan gelmiş ve odasına girdiğinde her şeyin yerli yerinde olduğunu, odasının tertemiz olduğunu görmüş. Kitapları, oyuncakları, kıyafetleri hepsi olması gereken yerdeymiş. Küçük Dora, odasını annesinin topladığını düşünmüş ama yanılmış. Çünkü odasını toplayan temizlik perisiymiş. Temizlik perisi, uzun süre odasını toplamayan çocukların odasına gelir, toplar ve onları bir daha dağıtmamaları için uyarırmış. O günde Dora’nın odasına gelip toplamış ve ona bir not bırakmış. “Merhaba Dora ben temizlik perisiyim, bugün odanı topladım. Bugüne kadar gördüğüm en dağınık odaydı. Bugün sana yardım ettim ama bu son yardımım bir daha odanı toplamazsan bütün oyuncaklarını senden alacağım.” yazıyormuş. Dora, notu okuduğunda çok şaşırmış ve bunun doğru olduğuna inanmak istememiş. O gün odasında oyun oynamış ve toplamadan yatıp uyumuş. Sabah uyandığında ise hızla evden çıkıp okuluna gitmiş. Okuldan geldiğinde gözlerine inanamamış. Çünkü dağıttı eşyaların hiç biri yokmuş. Dora ağlamaya başlamış, o an gözüne bir kağıt takılmış. Kağıtta “Dün sana bıraktığım notu okumuşsun Dora ama buna rağmen odanı dağınık bırakıp gitmişsin. Bende yerlerde olan eşyalarını yok ettim. Ama üzülme kalanları toplarsan hepsi geri gelecek” yazıyormuş.

Dora oyuncaklarını toplamadığı için çok pişman olmuş. Yatağını toplamış, masasını silmiş, kıyafetlerini dolabına asmış. İşi bitiğinde bütün oyuncakların geri geldiğini görmüş. Hemen hepsini yerlerine kaldırmış. Odası tertemiz olmuş. O günden sonra asla odasını toplamadan uyumamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla çocuk masalı okumak isterseniz Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir