Mavi Balıkların Renkli Dostları Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde mavi bir denizde yaşayan bir sürü balık varmış. Bu balıkların rengi hep aynıymış, parlak mavi. Bu balıklar, sadece kendi renginde olan balıklarla arkadaşlık yapıyorlarmış, diğer renkte ki balıklarla hiç oyun oynamıyorlarmış.

Günlerden bir gün mavi balıkların yanına kırmızı bir balık gelmiş. Ama mavi balıklar, kırmızı balığı aralarında istememişler ve onunla arkadaşlık kurmamışlar. Kırmızı balık da tek başına yaşayamaya başlamış. Daha sonra mavi balıkların yanına bir kaç sarı balık gelmiş. Sarı balıkları gören mavi balıklar onları da yanlarından kovmuşlar. Sarı balıklar da kırmızı balığı yanına gitmişler ve onunla arkadaş olmuşlar. Bir kaç gün sonra turuncu renkte bir kaç balık gelmiş. Yaramaz mavi balıklar onları da kovmuş. Turuncu balıklar da sarı ve kırmızı balıkların yanına gitmişler. Yeşil balık, mor balık, pembe balık derken renkli balıkların sayısı gittikçe çoğalmış. Bunu fark eden mavi balıklardan biri “Arkadaşlar, denizlerde sadece biz varız sanıyorduk ama görüyorum ki bizim kadar başka renkte balıklarda var. Sanırım onlara haksızlık ettik” demiş. Diğer mavi balıklar da arkadaşlarına hak vermişler ve yaptıkları ayıbı düzeltmek için, renkli balıkların yanına gitmişler. Mavi balık “Arkadaşlar biz sizden özür dilemek istiyoruz. Renkleriniz farklı diye sizleri aramıza almak istemedik. Ama görüyoruz ki sizlerde bizler kadar çoksunuz ve birbirimizi ayrıştırmamız gerek. Lütfen bizi affedin” demiş.

Renkli balıklar, mavi balıkları affetmişler ve arkadaş olmuşlar. O günden sonra beraber güzel vakit geçirmişler, masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir