Mıncık ve Balıkların Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde içinde kalbur saman içinde uzak bir ülkede, sahilde yaşayan bir kedi ailesi varmış. Bu ailenin Mıncık adında yavrusu varmış. Mıncık, her gün balık ve peynir yermiş ama hiç doymazmış. Annesi ve babası Mıncık’a sürekli uyarıda bulunuyormuş ama Mıncık ailesini hiç dinlemiyormuş.

Günlerden bir gün Mıncık sahilde yürürken, yakınlardan gelen balık kokusu almış. Hemen etrafında balıkları aramaya başlamış. Ama görünürde hiç balık yokmuş. En iyisi kokuya doğru gideyim diye düşünmüş ve gözünü kapatıp, kendisini kokunun geldiği yere doğru bırakmış. Gözünü açtığında, denize yanaşmış bir sandal görmüş. Bu sandalın içi balık doluymuş. Ağzı sulanan Mıncık, hemen sandala atlamış. Tam balıkları yemeye başlayacakken babasının sözleri aklına gelmiş “Dışarıda bulduğun hiç bir şeyi yememelisin Mıncık”. Küçük kedi babasının sözlerini hatırlayınca balıkları yemekten vazgeçmiş. Tam sandaldan inecekken, sandal denize açılmış. Mıncık çok korkmuş ve yardım istemeye başlamış. Sahildeki insanlar Mıncık’ın sesini duymuşlar ve ona yardım etmeye karar vermiş. İçlerinden birisi yüksek sesle bir ıslık çalmış ve sandalın sahibi kıyıya bakmış. İnsanların el kol yaptığını görünce, bir şey olduğunu düşünüp karaya geri dönmüş. O sıra da Mıncık sandaldan, kıyıya atlamış. Sandalın sahibi ne olduğunu anlayınca denize geri dönmüş.

Mıncık karaya inince hemen anne ve babasına sarılıp, insanlara teşekkür etmiş. Baba kedi “Mıncık, senin sandalda ne işin vardı?” diye sormuş. Mıncık “Sahilde dolaşırken balık kokusu aldım ve sandaldan geldiğini fark ettim. İçine girdim, tam balıkları yiyecekken senin sözlerini hatırladım babacığım. Balıkları yemekten vazgeçip iniyordum ki sandal açılmaya başladı” demiş. Anne kedi ve baba kedi, Mıncık’a daha dikkatli olması gerektiğini ve yanlarından çok uzağa ayrılmaması gerektiğini hatırlatmışlar. Mıncık, bundan sonra ailesinin sözünü dinleyeceğine, dışarıda bulduğu hiçbir şeyi yemeyeceğine ve uzaklaşmayacağına dair söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Çocuklarınız sıkılmasın, masallar kısa olsun derseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir