Nazlı ve Denizyıldızının Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, Nazlı adında küçük bir kız varmış. Nazlı ailesiyle birlikte deniz kenarında ki kasaba da yaşarmış. Nehir, annesi ve babasıyla her gün oyunlar oynarmış. Çünkü küçük kızın hiç arkadaşı yokmuş. Bu yüzden çok canı sıkılırmış.

Günlerden bir gün Nazlı ve ailesi deniz kenarında yürüyüş yapmak için evden çıkmışlar. Sahile vardıklarında kendilerine bir hedef belirlemiş ve yürüyüşlerine başlamışlar. Nazlı ve annesinin sen sevdiği şeyde yürüyüşteyken midye kabukları bulmakmış. O günde yere dikkatlice bakıp yürüyen Nazlı canlı bir Denizyıldızı görmüş. Heyecanla onu eline almış, anne ve babasına göstermiş. Nazlı suluğunda ki suyu boşaltıp içine deniz suyu koymuş ve Denizyıldızını alıp içine atmış. Yürüyüşlerini tamamlayan aile evine dönmüş. Suluğunu masaya bırakan Nazlı kapağını açmış ve o an da bir ses duymuş. “Lütfen beni denize geri götür. Orada ailem ve arkadaşlarım var,” demiş. Nazlı çok şaşırmış “Özür dilerim seni arkadaşlarından ayırmak istemezdim ama şuan tek başıma deniz kenarına gidemem buna ailem izin vermez” demiş. Denizyıldızı çok üzülmüş. Bunu gören Nazlı “Söz veriyorum en yakın zaman da seni geri götüreceğim” demiş. Denizyıldızı çok üzgünmüş bu yüzden Nazlı onu mutlu etmek için elinden geleni yapmış. Ona oyuncaklar, yemekler getirmiş ama Denizyıldızı hiç mutlu olmamış. Çünkü ailesini ve arkadaşlarını çok özlüyormuş.

Bir kaç gün sonra Nazlı’nın ailesi tekrardan deniz kenarına gitmeye karar vermişler. Nazlı bu fırsatı kaçırmamak için hızla hazırlanmış ve Denizyıldızını yanına almış. Sahile vardıklarında Nazlı, Deniz yıldızını denize bırakmak için doğru anı beklemiş. Sonunda, güneş batarken, Nazlı cesaretini toplayıp Deniz yıldızını denize bırakmış. Denizyıldızı “Beni aileme ve denizime kavuşturduğun için çok teşekkür ederim Nazlı, sen çok iyi bir kızsın. Başkası olsa belki beni geri getirmezdi. Seninle her zaman dost kalacağım, istediğin zaman beni burada bulabilirsin” demiş. Nazlı “Asıl ben teşekkür ederim, sen çok iyi bir dostsun. Seni ailenden ayırdığım içinde özür dilerim bir daha böyle bir şey yapmayacağım” demiş. İki arkadaş vedalaşmışlar ve Denizyıldızı özgürlüğe kavuşup mavi deniz de kaybolmuş. Nazlı da arkasından el sallamış ve her zaman dost kalmışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir