Ödevlerini Yapmayan Hipo’nun Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir nehir kenarında yaşayan bir su aygırı ailesi varmış. Bu ailenin bir de yavrusu varmış ve adı Hipo imiş. Hipo, çok sevimli, akıllı ve sevgi dolu bir su aygırıymış. Ama Hipo’nun ailesini rahatsız eden bir huyu varmı “Ödevlerini yapmamak.”

Hipo, okulu sevse de ödev yapmayı hiç sevmezmiş. Okulda arkadaşlarıyla oyunlar oynar, dersi dinler çok eğlenirmiş. Ama iş ödev yapmaya gelince Hipo hep kaçar, televizyon izler, genelde de oyun oynarmış. Ailesi ona ödevlerin önemini anlatsa da Hipo duymazdan gelirmiş. Günlerden bir gün Hipo’nun öğretmeni sınıfa çok önemli bir duyuru yapmış. “Çocuklar, yarın çok özel bir misafirimiz gelecek. O, çok ünlü bir su aygırı yazarı. Adı da Tipi. Sizin için çok güzel hikayeler anlatacak. Ama onunla tanışmak için, bugün verdiğim ödevleri yapmanız gerekiyor. Ödevlerinizi yapmayanlar, yarın sınıfa giremeyecekler.” demiş. Hipo, bu haberi duyunca çok sevinmiş çünkü Tipi, en sevdiği yazarlardan biriymiş. Ama ödevlerini yapma konusu Hipo’nun hiç hoşuna gitmemiş. “Ödevler çok sıkıcı. Ben oyun oynamak istiyorum. Zaten ödevlerimi yapmasam da, kimse fark etmez. Yarın Hipo’yu görmeye giderim.” diye düşünmüş. Eve gelince, ödevlerini yapmak yerine, oyuncaklarıyla oynamaya başlamış. Annesi ve babası onu uyarmışlar, ama Hipo yine dinlememiş. Saatlerce oyun oynamış. Sonra da yorulup uyumuş. Sabah uyandığında yazarın okula geleceği aklına gelmiş ve hemen ödevlerini yapmaya başlamış ama hepsini yetiştirememiş. Sınıfa girdiğinde, öğretmeni “Hipo, ödevlerini yaptın mı?” diye sormuş. Hipi, utanarak “Hepsini yapamadım öğretmenim, yarım kaldı.” demiş. Öğretmeni, “Biliyorsun ki bir kuralımız vardı ödevlerini yapmayan sınıfa giremez.” demiş. Hipo çok üzülmüş ve ağlamaya başlamış “Öğretmenim çok özür dilerim, bugünden sonra yapacağıma söz veriyorum. Lütfen bu seferlik affedin” demiş. Öğremeni Hipo’ya kıyamamış ve onu sınıfa almış. Ama bu olay Hipo’ya büyük bir ders olmuş.

Hipo, o günden sonra, ödevlerini yapmaya başlamış. Ödevlerini yaparken, aslında çok eğlendiğini, çok şey öğrendiğini fark etmiş. Ödevlerini yapmanın, oyun oynamaktan daha zevkli olduğunu anlamış. Öğretmenleri ve arkadaşları onu takdir etmişler. Hipo, çok mutlu olmuş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha fazla Eğitici Masal okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Ödevlerini Yapmayan Hipo’nun Masalı” üzerine 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir