Ormanda Suyun Önemi Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan sevimli hayvanlar varmış. Bu hayvanlar arasında çok iyi anlaşan üç hayvan varmış. Kokarca, gelincik ve kunduz… Bu üç tatlı hayvan birlikte vakit geçirmeyi çok severmiş, her gün nehirde yüzer, ağaçlara tırmanır, eğlenceli vakit geçirirlermiş.

Günlerden bir gün, hava çok sıcakmış. Güneş parıl parıl parlıyor, tüm sıcaklığını yer yüzüne gönderiyormuş. Sıcaklık her dakika artıyormuş. Tüm hayvanların sık sık su içmesi gerekiyormuş ama bazen oyun oynamaya dalıp su içmeyi unutuyorlarmış. Bunun için ormanın kralı olan aslan ara ara hatırlatma yapmaya karar vermiş. Aslan yüksek bir tepeye oturup tüm hayvanlara seslenmiş. “Merhaba sevgili dostlarım, gördüğünüz gibi hava çok sıcak bu yüzden su içmeyi unutmamalıyız. Su içmeyi unutursak gücümüz tükenir ve sağlımız zarar görür” demiş. Bunu duyan üç sıkı dost su içmeyi unuttuklarını fark etmişler. Kokarca hemen nehrin kenarına eğilip su içmeye başlamış. “Aslan çok doğru söylüyor, su içmeyi unutursak eskisi gibi enerjik olamayız” demiş. Gelincik “Evet arkadaşlar, birimiz unutursak diğerimiz hatırlatmalıyız.” demiş. Kunduz da nehirden suyu içip “Çok teşekkür ederiz aslan” diye seslenmiş. Bunun üzerine aslan tekrar halkına seslenmiş “Bu akşam üstü nehrin kenarında bir toplantı yapacağım lütfen herkes gelsin” demiş. Üç arkadaş akşam üstüne kadar oyunlar oynamışlar ve ara ara su içmişler. Su içtikleri için de hiç kendilerini kötü hissetmemişler. Akşam üstü olduğunda diğer hayvanlar ve ormanın kralı da gelmiş. Aslan “Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar, bugün su konusunda size küçük bir uyarı yapmıştım. Sabahın erken saatlerinde kuşlardan bir bilgi aldım ve çok daha sıcak günlerin geleceğini söylediler. Hava tahminin de kuşlarımız çok iyidir. Bu yüzden yarından itibaren öğlen sıcaklarında kimse dışarı çıkmamalı. Sabahın erken saatlerinde nehirden suyunuzu doldurun ve akşam üstüne kadar evlerden çıkmayın. Bu bir ricadır.” demiş. Kunduz, gelincik ve kokarca aslanı dikkatlice dinlemişler. Sabahın erken saatlerinde bulup yiyeceklerini toplamış, sularını doldurup eve gitmişler. Akşam üstü de çıkıp oyunlarını oynamışlar.

Üç sıkı dost ve diğer hayvanlar, ormanın kralı sayesinde su içmenin önemini iyice anlamışlar. Artık ormanın her köşesinde sağlıklı ve mutlu hayvanlar dolaşıyormuş. Aslan kral sayesinde, ormanın tüm sakinleri suyun değerini öğrenmiş ve sıcak yaz günlerinde bile enerjik ve güçlü kalmayı başarmışlar. Ormanın huzuru ve mutluluğu, her damla suyun değerini bilen hayvanların arasında sonsuza dek sürmüş.

Daha fazla uzu masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir