Ormanı Kurtaran Ayı Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan Loya adında bir ayı varmış. Loya, herkesle çok iyi anlaşan, ormanı korumaya çalışan bir ayı imiş. Loya, nehirde yüzmeyi de çok severmiş. Her gün nehre gider, suda yüzer, balıklarla oynarmış.

Günlerden bir gün Loya, evinden çıkmış ve nehre doğru yürümeye başlamış. Yolda gördüğü herkese selam vermiş, hal hatır sormuş, yoluna devam etmiş. Nehrin kenarına geldiğinde gözlerine inanamamış. Çünkü, nehrin suyu mavi-yeşilden, kahverengine dönmüş. Her tarafa da çok kötü kokular yayılmış. Balıkların hepsi “Loya, bir şeyler ters gidiyor, bize yardım etmelisin” diye seslenmişler. Loya, bunun geçici bir sorun olduğunu düşünmüş ve mağarasına geri dönmüş. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde tekrardan nehre dönmüş ve suyun renginin hala kahverengi olduğunu görmüş. O kötü koku da daha çok artmış. Loya, artık bir şeyler yapması gerektiğini anlamış ve nehrin etrafını yürümeye başlamış. Çünkü suyun nereden başladığını bulması gerekiyormuş. Böylelikle, nehrin kirlenmesine sebep olan şeyi bulabilirmiş. Loya, yürürken bir kaç arkadaşını görmüş ve onlara durumu anlatmış. Bu sorunun ormanda yaşayan tüm hayvanların bilmesi gerektiğini söylemiş. Bunu duyan kuşlar uçarak orman sakinlerine haber vermiş. Kısa süre içinde bütün hayvanlar nehre akın etmişler. Loya, zürafa ve zebra da nehrin başladığı alana doğru yürümeye devam etmişler. Uzunca bir yol yürüdükten sonra nehrin kaynağına varmışlar ve ormanın derinliklerinden dumanlar çıktığını görmüşler. Ormanın yandığını düşünen Loya, zürafa ve zebra koşarak dumanın olduğu yere gitmişler ama onları yangın değil küçük bir fabrika karşılamış. Hayvanlar bunun ne olduğunu bilmiyorlarmış sadece içeriden gelen insan seslerini duymuşlar. Hemen saklanmışlar ve aralarında konuşup geri dönmeye karar vermişler. Olanı biteni arkadaşlarına ve bilge maymuna anlatmak istemişler. Hızla ormana dönen hayvanlar, arkadaşlarına gördüklerini anlatmışlar. Bilge maymun “O gördüğünüz şey bir fabrika, demek ki atıklarını nehre boşaltıyorlar ve nehri kirletiyorlar. Bunu önlemeliyiz çocuklar, yoksa kısa sürede orman yanmaz hale gelecek. Ben çok sevdiğim bir arkadaşıma ulaşacağım ve bu sorunu çözeceğim” demiş. Bütün hayvanlar Bilge maymundan haber beklemeye başlamışlar.

Bilge maymun, ormanın derinliklerinde, küçük bir kulübe de yaşayan, orman koruyucusu adında bir insan tanıyormuş. Hemen gidip durumu ona anlatmış. Orman koruyucusu “Merak etme Bilge maymun ben bu işi hemen çözeceğim” demiş ve fabrikaya gitmiş. Fabrikanın sahibine yapılan işin kötülüklerinden bahsetmiş ve sorunu çözmesini söylemiş. Fabrika sahibi özür dileyerek atıkları nehre dökmeyi bırakmış ve fabrikayı ormandan taşımaya karar vermiş. Bir kaç gün sonra fabrika taşınmış. Loya ve arkadaşları nehrin kenarına gitmişler ve suyun renginin düzelmeye başladığını, kokunun ise azaldığını görmüşler. Hepsi çok mutlu olmuşlar. Orman koruyucusuna ve Bilge maymuna teşekkür etmişler. Loya’nın önderliğinde ormanı kurtaran hayvanlar, Loya’yı orman koruyucusu seçmişler. Loya, Bilge maymun ve diğer hayvanlar mutlu hayatlarına geri dönmüşler, masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir