Ormanın Dostları Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, büyük bir ormanda bir tilki, bir tavşan, bir sincap ve bir baykuş yaşarmış. Bu dört hayvan çok iyi arkadaşmış. Birlikte oyun oynar, birlikte yemek yer, birlikte uyurmuşlar. Ormanda başka hayvanlar da varmış, ama onlarla pek anlaşamazlarmış. Çünkü onlar, tilki, tavşan, sincap ve baykuşun farklı olduklarını düşünür, onlara alaycı gözlerle bakarlarmış.

Günlerden bir gün bu dört yakın arkadaş, avcıların kurduğu tuzağa yakalanmışlar. Onların bağrışma sesini duyan diğer hayvanlarda sesin geldiği yere doğru gitmişler. Gittiklerinde, tilki, tavşan, sincap ve baykuşu bir arada bir kafesin içinde görmüşler. Ormandaki diğer hayvanlar, bunu görünce, çok şaşırmışlar. Tilki, tavşan, sincap ve baykuşun nasıl yakalandıklarını merak etmişler. Onlara yardım etmek istemişler, ama başka tuzak olmasında da korkmuşlar. Ama sonra, bir aslan, cesaretini toplayıp, tuzağa yaklaşmış ve sivri dişleriyle kafesi açmayı başarmış. Aslan, kafesi açıp, tilki, tavşan, sincap ve baykuşu kurtarmış. Tilki, tavşan, sincap ve baykuş, aslana çok teşekkür etmişler. Aslan da, onlara bir soru sormuş: “Siz neden hep birlikte takılıyorsunuz? Siz birbirinize çok farklısınız.” Tilki, aslana şöyle cevap vermiş: “Biz birbirimize farklı olabilir ama iyi arkadaşız. Biz birbirimizi seviyoruz, anlıyoruz, yardım ediyoruz. Biz birbirimizle mutluyuz.” Aslan, tilkinin cevabından çok etkilenmiş. Onlara bir özür dilemiş: “Bugüne kadar size farklı gözle baktığım için sizden özür dilerim. Ben de sizin farklı olduğunuzu düşünüyordum. Ama şimdi anladım ki, sizin farklılığınız, sizin güzelliğiniz. Siz, ormanın dostlarısınız.”

Tilki, tavşan, sincap ve baykuş, aslanın özrünü kabul etmişler. Ona sarılmışlar. Sonra, diğer hayvanlar da gelip, onlara sarılmışlar. Hepsi, tilki, tavşan, sincap ve baykuşun arkadaşlığına hayran kalmışlar. Onlara katılmak istemişler. Tilki, tavşan, sincap ve baykuş da, onları kabul etmişler. Böylece, ormanda büyük bir dostluk başlamış.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir