Padişah ve Kızının Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ülkenin birinde bir padişah yaşarmış. Bu padişahın 3 tane kızı varmış. Bir gün bu üç kızını karşısına almış ve sormuş “söyleyin bakayım kızlarım beni en çok hanginiz seviyorsunuz?” demiş. Kızlarından biri “babacığım ben seni bal kadar seviyorum” demiş. Diğer kızı “ben seni şeker kadar seviyorum” demiş. Üçüncü kızı ise düşünmüş taşınmış “babacığım ben seni tuz kadar seviyorum” demiş. Bunu duyan padişah iki kızının onu çok sevdiğini, üçüncü kızının ise onu hiç sevmediğini düşünmüş ve onu saraydan kovmuş.

Yıllar gelmiş geçmiş saraydan kovulan kız başka bir ülkenin sarayı’nın mutfağında çalışmaya başlamış. Bir gün o saraya babasının geleceğini duymuş, sarayda yoğun bir hazırlık başlamış. Padişahın sevdiği bütün yemekler hazırlanıyormuş. Kızın aklına bir fikir gelmiş, babasının sevdiği yemekleri en güzel şekilde hazırlayan aşçıya durumu anlatmış ve yemeklerin tuzunu kendisine bırakmasını istemiş. Durumu öğrenen aşçı, baba kızın küs olmasına üzülmüş ve kızın isteğini kırmamış. Padişahın kızı da hazırlanan yemeklerin hiç birinin içine tuz koymamış.

Padişah o gün sarayda çok güzel ağırlanmış, akşam olup da sofralar kurulunca masa padişahın sevdiği yemeklerle donatılmış. Padişah iştahla sofraya oturmuş ve önüne gelen yemeklerden yemeye başlamış. Fakat hiç biri göründüğü kadar lezzetli değilmiş, çünkü içinde hiç tuz yokmuş. Padişah sinirlenmiş ve “çağırın bana bu yemekleri yapan aşçıyı” demiş. Aşçı padişahın huzuruna çıkmış “efendim yemekleri ben hazırladım, fakat tuzlarını ben koymadım yardımcım koydu” demiş. Bu sefer padişah daha da sinirlenmiş ve “hemen bana yardımcını çağır” demiş. Aşçı yardımcısı olan padişahın kızını çağırmış, padişah kızını karşısında görünce çok şaşırmış ve o an anlamış ki aslında kızı onu çok seviyormuş, çünkü yediği yemeklerin görüntüsü çok güzel olmasına rağmen tuzu olmadığı için hiç lezzet almamış ve kızını orada affetmiş. Tekrar saraya almış o günden sonra da onu en çok sevenin o kızı olduğunu düşünmüş.
Burada da masal bitmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir