Pamuk’un Banyo Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çayırlarda yaşan bir köpek ailesi varmış. Bu ailenin banyo yapmayı hiç sevmeyen küçük bir yavrusu varmış. Adı Pamuk’muş. Pamuk, her gün bahçede koşup oynamayı, çamurlara yuvarlanmayı ve arkadaşlarıyla eğlenmeyi çok severmiş. Ama annesi onu banyoya sokmak istediğinde, kaçıp saklanırmış. Annesi Pamuk’u bulduğunda, onu küvete koyar, şampuanlar ve durularmış. Pamuk, bu işlemden nefret eder, suyun gözüne kaçmasından, şampuanın kokusundan ve ıslak kalmaktan hoşlanmazmış.

Bir gün, Pamuk arkadaşlarıyla oynarken, bir sincap görmüş. Sincabı kovalamaya başlamış. Sincap, ağaçlara, çalılara, çitlere atlayıp zıplıyormuş. Pamuk da onu takip ediyormuş. Ama sincap çok hızlıymış. Pamuk, sincabı yakalamak için elinden geleni yapıyormuş. Derken, sincap bir çöp kutusunun arkasına saklanmış. Pamuk da onun peşinden gitmiş. Ama sincap çoktan oradan kaçmış. Pamuk, çöp kutusunun içine bakmış. Ama orada sincaptan başka bir şey görmüş. Bir şişe boya. Pamuk, şişeyi merakla koklamış. Ama şişe devrilmiş. Ve Pamuk’un tüyleri renk renk olmuş. Pamuk, ne olduğunu anlamamış. Tüylerine baktığında, kırmızı, mavi, yeşil, sarı, pembe renkler görmüş. Çok şaşırmış. Arkadaşları da onu görünce, çok gülmüşler. Pamuk, utanmış, eve koşmuş. Annesi onu görünce, çok kızmış. “Pamuk, sen ne yaptın? Tüylerin mahvolmuş. Hemen banyoya gel!” demiş. Pamuk, annesine itiraz etmemiş. Banyoya girmiş, annesi onu yıkamış. Annesi “Pamuk, banyo yapmayı sevmiyorsun biliyorum. Ama banyo yapmak hem temiz hem de sağlıklı olman için çok önemli. Lütfen bundan sonra banyo yapmaya direnme.” demiş.

Pamuk, annesinin sözlerini dinlemiş. Banyo yapmanın neden gerekli olduğunu anlamış. Artık banyo yapmaya karşı gelmemiş. Annesi onu her yıkadığında, ona güzel kokulu şampuanlar ve yumuşak havlular kullanmış. Pamuk, banyo yapmanın aslında çok da kötü olmadığını fark etmiş. Hatta bazen keyif bile almış. Pamuk, arkadaşlarıyla oynamaya devam etmiş. Ama artık sincapları kovalamamış. Ve çöp kutularından uzak durmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir