Papağan Dora ve Arkadaşı Bora’nın Masalı

Bir zamanlar, Ekvatoral yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan Dora adında, rengarenk tüyleri olan, neşeli şarkılar söyleyen minik bir papağan varmış. Dora, ormanın en sevilen hayvanlarından birisiymiş. Çünkü her ne olursa olsun asla yalan söylemez, hep doğruyu söylermiş. Bu yüzden de herkes onun bu davranışını çok beğenir ona saygı duyarlarmış.

Dora’nın en yakın arkadaşı yarasa Bora imiş. Bora, Dora’nın aksine simsiyah tüylerle kaplıymış. Günlerden bir gün Dora ve Bora ormanda gezintiye çıkmışlar. İki arkadaş şarkılar söyleyerek yürüyorlarmış ve Bora birden parlak bir taş bulmuş. Bora taşı çok sevmiş ve kardeşine hediye etmek istemiş. Dora ise bunun doğru olmadığını söylemiş. Çünkü bu taş, değerli bir eşyaya benziyormuş. Dora “Kesin bu taş birine ait” demiş. Bora ise onu duymazdan gelmiş. İki arkadaş Bora2nın kardeşinin yanına gitmişler ve Bora “Al kardeşim bu taşı sana aldım” demiş. Çok sevinen yarasana teşekkür etmiş. Dora ise arkadaşının doğru söylemediğini bildiği için çok üzülmüş ve onunla konuşmak istemiş. Bora’ya dürüst olmanın önemini anlatmış. Bora ise “Kardeşim nasıl mutlu oldu Dora görmedin mi? Onu bir taş için üzemem” demiş. Dora yine de bunun doğru olmadığını anlatmış ve evine gitmiş. Bir kaç gün sonra taşın gerçek sahibi olan timsah Juna ortaya çıkmış ve herkese kaybettiği taşı sormuş. Kimse taşı görmediği için Juna’ya cevap verememiş. Sorgu sırası Dora’ya gelmiş ve Dora timsaha her şeyi anlatmış. Juna, Dora’ya teşekkür etmiş ve Bora’nın evine doğru yola çıkmış. Kısa bir süre de eve gelmiş ve kapıyı çalmış. Kapıyı açan Dora, Juna’yı karşısında görünce çok şaşırıp neden geldiğini sormuş. Juna “Bir kaç zaman önce benim için çok değerli olan bir taşı kaybetmiştim. Günlerce aramadım ama bulamadım, daha sonra taşın sizde olduğunu öğrendim ve geri almak için geldim” demiş. Bora, çok utanmış ve yapacağını bilememiş. O sırada Dora, yanına gelip Bora’ya destek olmuş. Dora, timsah Juna’ya ve Bora’ya doğruyu söylemenin ne kadar önemli olduğunu anlatmış. Timsah Juna, Dora’nın dürüstlüğünden çok etkilenmiş ve Bora’ya doğruyu söylemenin erdemini anlaması için bir şans daha vermiş. Bora, Dora’nın desteğiyle cesaret bulmuş ve hatasını itiraf etmiş. Juna da Tom’u affetmiş. Bora gerçekleri kardeşine anlatmış ve taşı geri istemiş. Taşı alan Bora hemen geri vermiş.

O günden sonra, Bora her zaman doğruyu söylemiş ve Dora ile daha da iyi arkadaş olmuş. Yağmur ormanlarının derinliklerindeki tüm canlılar, dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu anlamış ve birbirlerine her zaman doğruyu söylemişler. Ve böylece, dürüstlüğün değeri yağmur ormanlarının her köşesinde yankılanmış. Gökten üç elma düşmüş; biri masalı yazana, biri masalı anlatana, biri de masalı dinleyen tüm çocuklara.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir