Pıtırcık ve Boncuk’un Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde, küçük bir nehrin yanında ailesiyle birlikte yaşayan yavru bir ördek varmış. Bu ördeğin adı Pıtırcık mış. Pıtırcık, çok meraklı ve maceracı bir ördekmiş.

Günlerden bir gün Pıtırcık dışarı çıkmak istemiş. Annesi “Ormanın derinliklerine gitmeyeceksen çıkabilirsin Pıtırcık. Oralar tehlikeli olabilir, burada kal ve arkadaşlarınla oyna” demiş. Pıtırcık “Tamam anne” demiş ama dışarı çıktığında annesinin sözünü dinlememiş. Arkadaşlarına “Ben biraz yürüyüşe çıkacağım, sonra gelirim.” demiş ve ormanın içine doğru yola koyulmuş. Pıtırcık ormanda ilerledikçe yeni şeyler görmekten çok heyecanlanmış. Renkli çiçekler, tüylü hayvanlar, şırıl şırıl akan bir dere… Pıtırcık bunları görünce çok mutlu olmuş. Ama yürüdükçe orman karanlıklaşmış. Pıtırcık nerede olduğunu anlayamamış. Geri dönmek istemiş ama yolu bulamamış. Birden korkmaya başlayıp. “Anne, anne, neredesin?” diye bağırmış ama kimse duymamış. Tam o sırada bir köpek gelmiş. Adı Boncuk muş. Boncuk Pıtırcık’ın sesini duymuş. Pıtırcık köpeği görünce önce korkmuş ama sonra onun dostça baktığını fark etmiş. Boncuk Pıtırcık’a “Merhaba, sen kimsin? Burada ne arıyorsun?” diye sormuş. Pıtırcık “Ben Pıtırcık, bir ördeğim. Ormana yürüyüşe çıktım ama kayboldum. Bana yardım eder misin?” diye sordu. Boncuk “Tabii ki, seni annene götüreyim. Ben de ormanda yaşıyorum, yolu biliyorum.” demiş ve Pıtırcık’ı sırtına almış. Boncuk ve Pıtırcık birlikte yola çıkmışlar. Yolda konuşmuşlar, arkadaş olmuşlar.

Sonunda Pıtırcık’ın evine gelmişler. Pıtırcık’ın annesi onu görünce çok sevinmiş. “Pıtırcık, neredeydin? Çok merak ettim.” demiş ve onu kucaklamış. Pıtırcık annesine olanları anlatmış. Annesi “Sen çok yaramazsın, bir daha böyle yapma. Ama bu köpeğe de çok teşekkür ederim, seni bana getirdiği için.” demiş ve Boncuk’a minnettar bir şekilde bakmış. Boncuk “Rica ederim, ben de Pıtırcık’ı çok sevdim. Arkadaş olabilir miyiz?” ddiye sormuş. Pıtırcık ve annesi “Evet, tabii ki.” demişler ve böylece Boncuk ve Pıtırcık arasında güzel bir dostluk başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir