Pofi ve Kaplumbağanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, büyük ve yemyeşil ağaçlarla kaplı bir olanda yaşayan minik bir kaplan varmış. Bu kaplanın adı Pofi imiş. Pofi, ormanda yalnız yaşayan bir hayvanmış. Her gün meyve toplar, ormanda ki nehirde yüzermiş. Ama Pofi, çok sıkılırmış çünkü hiç dostu yokmuş. En büyük hayali bir dostunun olmasıymış.

Günlerden bir gün Pofi, ormanda dolaşırken, yaprakların hışırtısını duymuş. İlk defa yanına yaklaşan biri olduğunu sezmiş ve hiç sesini çıkarmadan beklemiş. Bir süre sonra yanında bir kaplumbağa gelmiş. Kaplumbağa ormana yeni gelmiş ve kimseyi tanımıyormuş. Karşısında kaplan Pofi’yi görünce “Merhaba kaplan, ben bu ormana yeni geldim” demiş. Pofi şaşırmış, çünkü daha önce onunla konuşmak isteyen hiç olmamış. Pofi “Merhaba, benim adım Pofi, ormana hoş geldin” demiş. Kaplumbağa ve Pofi sohbet etmeye başlamışlar. Pofi, ormanda hiç arkadaşının olmadığından bahsetmiş. Kaplumbağa buna üzülmüş, Pofi’yi çok sevdiği için ona arkadaşlık teklif etmiş. İkili o günden sonra arkadaş olmuşlar. Önce kaplumbağa için, güzel minik bir ev yapmışlar. Daha sonra Pofi, ormanı gezdirmiş ve yiyeceklerin nerelerden toplandığını öğretmiş. İkili kısa süre içinde dost olmuşlar. Bir gün kaplumbağa ormanda yürürken diğer hayvanlara denk gelmiş. İçlerinden ceylan seslenmiş “Kaplumbağa bir dakika bizi dinler misin?” demiş. Kaplumbağa “Tabi” demiş. Ceylan “Sen o kaplanla arkadaşlık etmekten korkmuyor musun? Ya sana zarar verirse” demiş. Kaplumbağa “Hayır korkmuyorum, onun çok güzel bir kalbi var, bana dost oldu. Evimi yapmama yardım etti, yiyecek bulmama destek oldu. Ondan korkmam için bir sebep yok. Pofi’yi tanımıyorsunuz ve ön yargıyla yaklaşıyorsunuz” demiş. Hayvanlar duyduklarına şaşırmışlar çünkü Pofi’yi kötü bir hayvan zannediyorlarmış.

Bir kaç zaman sonra kaplumbağa ve Pofi gezerken hayvanlar onları görmüş ve yanlarına gitmişler. Pofi den bunca yıl konuşmadıkları, ön yargıyla yaklaştıkları için özür dilemişler. Pofi hepsini affetmiş ve kısa süre içinde bir çok dostu olmuş, artık çok mutluymuş. Ormanda mutlu bir hayat sürmüş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir