Sincap Ailesinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil bir ormanda sevimli bir sincap ailesi yaşarmış. Sincap ailesi dört kişiymiş. Anne sincap, baba sincap, abi Fındık ve küçük kız Fıstık. Sincap ailesi her gün ormana çıkar ve yemiş toplarmış. Abi Fındık her defasında ailesiyle birlikte yemiş toplamaya gidermiş ama Fıstık gitmezmiş. Çünkü Fıstık yemiş toplamayı hiç sevmezmiş.

Günlerden bir gün sincap ailesi ormana yemiş toplamaya gitmeye karar vermişler ama Fıstık onlarla gitmek istememiş. Bunun üzerine sincap ailesi Fıstık’ı tek başına evde bırakmak istememişler ve abisi Fındık’ı da evde bırakmışlar. Anne sincap “Çocuklar biz yemiş toplamaya gidiyoruz, siz burada bizi bekleyin. iz gelene kadar sakın ormana girmeyin. Ormanda tehlikeli hayvanlar var, başınıza bir şey gelirse bizi çok üzersiniz.” Demiş. İki kardeş “Tamam anne, merak etmeyin” demiş. Fındık ve Fıstık evde oyun oynamaya başlamışlar. Fındık, sıkılıp kitap okumaya başlamış, Fıstık ise çizgi film izlemiş. Bir süre sonra sıkılan Fıstık “Abi bizde ormana gidelim mi çok sıkıldım” demiş. Fındık biraz düşünmüş “Ben de sıkıldım ama ormana gitmemiz tehlikeli olabilir, o yüzden evde beklemeliyiz” demiş. Fıstık “Ama ben çok gitmek istiyorum, lütfen gidelim” demiş. Fındık kararlı bir şekilde “Hayır, annemle babamın sözünü dinlemeliyiz. Madem ormana gitmek istiyordun neden annemlerle gitmedin?” diye sormuş. Fıstık’ın verecek cevabı yokmuş o yüzden evde kalmayı kabul etmiş. Bu sürede o kadar çok sıkılmış ki sıkıntıdan uyuya kalmış. Uyandığında anne ve babasının geldiğini görmüş. Hemen gidip yemişlerden biraz yemiş. Ertesi gün sincap ailesi tekrardan yemiş toplamaya gitmeye karar vermişler. Fındık “Fıstık, dün gitmek istiyordun şimdi annem ve babamla ormana gidelim mi?” diye sormuş. Fıstık oflamaya başlamış. Bu sefer Fındık kızgın bir şekilde “Böyle yapmamalısın Fıstık, annemle babama yardım etmeliyiz. Oyun oynarken sıkılıyorsun, kitap okurken sıkılıyorsun, çizgili film izlerken bile sıkılıyorsun. Şimdi üstünü giyin ve yemiş toplamaya bizimle gel. Bundan da sıkılırsan yapacak başka bir iş bulursun” demiş.

Fıstık mecburen kabul etmiş ve ailesiyle birlikte ormana gitmiş. Ailecek yemiş toplamışlar, gülmüşler, eğlenmişler Fıstık çok mutlu olmuş. O güne kadar gidip ailesine yardım etmediği için çok pişman olmuş. O günden sonra her gün ormana yemiş toplamaya gitmiş ve canı hiç sıkılmamış. Masal da burada bitmiş.

Yeni masal okumayı seviyorsanız Yeni Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir