Sincap Can’ın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan, küçük tatlı bir sincap varmış. Bu sincabın adı Can mış. Can, her sabah erkenden kalkar, oyuncaklarının başına oturur oyun oynar, okul saati geldiğinde de okula gidermiş. Anne sincap her sabah oğluna kahvaltı hazırlanmış ama Can kahvaltı yapmayı hiç istemezmiş.

Yine bir gün Can erkenden uyanmış ve oyuncaklarıyla oynamaya başlamış. Annesi kahvaltıyı hazırladığında “Can, kahvaltı hazır” diye seslenmiş. Ama Can “Ben kahvaltı yapmayacağım anneciğim, tokum” demiş. Anne sincap “Kahvaltı günün ilk ve en önemli öğünü Can. Kahvaltı yapmadan güne başlarsan gün içinde yorgun düşersin. Kahvaltı yaparsan hem sağlıklı olursun, hem de daha zinde ve mutlu olursun” demiş. Ama Can annesini dinlememiş ve hazırlanıp orman okulunun yolunu tutmuş. Okula geldiğinde ilk dersine girmiş, sıra ikinci derse geldiğinde Can acıkmaya başlamış. Annesinin kahvaltı da hazırladığı yiyecekler gözünün önünden bir bir geçmiş. “Keşke hepsini yeseydim” diye içinden geçirmiş. Can bunları düşünürken öğretmen beden dersinde koşu yarışı yapılacağını duyurmuş. Herkes sıraya girmiş ve düdük sesiyle bütün yavru hayvanlar koşmaya başlamış. Gelin görün ki Can kendisini çok güçsüz hissediyormuş. Koşacak hali yokmuş. Midesine ağrılar girmiş ve yarışı yarıda bırakmak zorunda kalmış. Öğretmeni Can’ın yanına gidip iyi olup olmadığını sormuş. Can “İyiyim öğretmenim ama sabah kahvaltı yapmadığım için çok acıktım ve kendimi güçsüz hissediyorum” demiş. Öğretmen “Her sabah mutlaka kahvaltı yapmalısın Can, eğer kahvaltı yapmazsan gün içerisinde böyle güçsüz düşersin. Bu sana bir ders olsun” demiş.

Okul bitip eve gittiğinde bu gün yaşadıklarını annesine anlatmış küçük sincap. Anne sincap oğluna çok üzülmüş ve “Sana demiştim Can, beni dinlemeliydin. Bu sana büyük bir ders olsun, bir daha kahvaltı yapmadan evden çıkmazsın” demiş. Can yaptığı hatadan büyük bir ders almış ve bir daha kahvaltı yapmadan evden dışarı çıkmamış. Kahvaltı yaptığı her gün kendisini hem çok mutlu hem de çok güçlü hissetmiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir