Sincap Maviş’in Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan Maviş adında minik bir sincap vermiş. Maviş çok sevimli, masmavi gözleri olan bir sincapmış. Diğer sincaplardan farklı olan Maviş’in tek farklılığı göz rengi değilmiş. Maviş, ormanda ki bütün yemişleri, tohumları ve meyveleri yemezmiş. En sevdiği yiyecek sadece meşe palamuduymuş.

Maviş’in tek gıda ile beslenmesi annesini ve babasını çok üzermiş. Çünkü meşe palamudu sadece sonbahar aylarında bulunurmuş. Diğer mevsimlerde de farklı yemişler yemesi gerekiyormuş. Ama Maviş buna hiç önem vermiyormuş. Tüm sonbahar mevsimi boyunca her gün sıkılmadan meşe palamudu topluyor, kendisine erzak hazırlıyormuş. Bir son bahar mevsimi daha gelip çatmış ve artık Maviş’in meşe palamudu toplaması gerekiyormuş. Fakat gelin görün ki meşe palamudu o sene çok azmış. Maviş ve ailesi her yerde aramışlar ama bir ayı geçirecek kadar bile bulamamışlar. Maviş çok üzgünmüş, kış gelip çatmış ama yiyeceği çok az olduğu için güçsüz düşmeye başlamış. Bir gün Maviş, kar oynamak için arkadaşlarıyla buluşmuş. O gün kar üstünde kayarak yarış yapacaklarmış. Maviş yarışa katılmak istese de, gücü kalmadığı için hemen arkadaşlarının gerisinde kalmış. Diğer sincaplar, fındıklarla, çam kozalaklarıyla güçlerini korurken, Maviş çok hızlı yorulmuş. Yarış sonrası yanına gelen en iyi arkadaşı Fındık, Maviş’e, “Neden hep palamut yiyorsun, bizimle birlikte çeşitli yiyecekler dene. Bak, biz neşe içindeyiz ve hepimiz çok enerjiğiz,” demiş. Maviş, arkadaşının bu sözleri üzerine düşünmüş ve başka yiyecekleri denemeye karar vermiş. Ertesi gün Fındık’ın da yardımıyla çeşitli tohumlar, kozalaklar ve hatta birkaç tip meyve denemiş. Başta garip gelse de, Maviş zamanla bu yeni lezzetleri sevmeye başlamış.

İlkbahar gelip çiçekler açtığında, Maviş artık ormanın en enerjik sincaplarından biri olmuş. Hatta, bahar festivalinde yapılan tırmanma yarışında tüm arkadaşlarını geçerek birinci olmuş. O günden sonra bir daha asla yiyecek seçmemiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir