Sincap ve Ödev Masalı

Bir zamanlar, kocaman ormanda ailesiyle birlikte yaşayan, Minik adında bir sincap varmış. Minik okula gidiyormuş ama ödev yapmayı hiç sevmiyormuş. Her gün okuldan geldiğinde, ödevlerini bir kenara bırakıyor, televizyon izliyormuş. Canı sıkıldığında ise oyuncaklarıyla oynuyormuş. Anne ve baba sincap her gün ödev yapmasını gerektiğini söylese de Minik onları hiç dinlemiyormuş.

Günlerden bir gün Minik sınav olacağını öğrenmiş. Ödevlerini yapıp, ders çalışmadığı için sınav olmaktan korkuyormuş. Akşam olup eve gittiğinde Minik, annesine okulda sınav olacağından bahsetmiş. Yemeğini yedikten sonra hemen odasına gidip ödevlerini yapmaya başlamış. Anne sincap, Minik’i merak edip girdiğinde, yavrusunun ödev yaptığını görmüş ve ses çıkarmadan odadan çıkmış. Gecenin geç saatlerinde anne sincap bir daha yavru sincabın odasına girmiş ve Minik’in hala uyanık olduğunu görmüş. Anne sincap “Minik artık yatmalısın, saat çok geç oldu” demiş. Minik “Yatamam anne ders çalışmam lazım” demiş. Anne sincap “Bugüne kadar hiç ders çalışmadığın, ödevlerini yapmadığın için son gün hepsini birden öğrenemezsin Minik. Sabah erken kalkacaksın, yatsan iyi olacak” demiş. Minik annesine “Tamam” demiş ama hemen yatmamış ve ders çalışmaya devam etmiş. Sabah olduğunda anne sincap, Minik’i uyandırmak için odasına girmiş ve Minik’in çalışma mamasında uykuya daldığını görmüş. Mİnik’i uyandırmış, kahvaltısını yaptırmış ve okula göndermiş. Minik sınav olmaktan çok korkuyormuş, çünkü kendisini hazır hissetmiyormuş. Öğretmen sınıfa girmiş ve sınav kağıtlarını dağıtmış. Minik sorulara bakmış ama yapamadığı bir kaç soru varmış. Süre bitince sınav kağıdını öğretmenine vermiş. Öğretmen zebra “Minik, yapamadığın sorular olduğunu görüyorum. Ödevlerini yapmadığın, ders çalışmadığın süre başarılı olamazsın. Sen akıllı bir sincapsın, lütfen başarılı olmak için çabala” demiş.

Öğretmenin bu sözleri Minik’i çok etkilemiş. Ödevlerini yapmadığı için pişman olmuş. Kendi kendine “Bundan sonra ödevlerimi yapacağım. Ödevlerimi yaparsam, hem öğrenirim hem de başarılı olurum.” demiş. O günden sonra, Minik ödevlerini yapmaya, ders çalışmaya başlamış. Ödevlerini yaparken, hem eğlenmiş hem de çok şey öğrenmiş. Sınavlarda da çok iyi notlar almış. Annesi, öğretmeni ve arkadaşları onunla gurur duymuş. Minik, ödevlerini yapmanın önemini anlamış.

Daha fazla hayvanlarla ilgili masal okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir