Sincap ve Tilkinin Arkadaşlık Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok büyük bir ormanda yaşayan küçük bir sincap vardı. Adı Fındık’ydı. Fındık çok neşeli ve yaramaz bir sincaptı. Ormanda arkadaş edinmeyi çok seviyordu. Ama bir sorunu vardı: Fındık çok korkaktı. Ormanın tehlikelerinden çok korkuyordu. Bu yüzden, arkadaşlarıyla oynamak yerine, ağacının içinde saklanıyordu.

Bir gün, Fındık bir ses duydu. Ses, “Merhaba, ben Tilki. Sen kimsin?” dedi. Fındık, sesin sahibini gördü. Onun bir tilki olduğunu anladı. Fındık, tilkilerden çok korkuyordu. Çünkü tilkiler, sincapları kovalıyordu. Fındık, “Merhaba, ben Fındık. Sen ne istiyorsun?” diye sordu. Tilki, Fındık’a gülümsedi. “Ben, seninle arkadaş olmak istiyorum. Ben çok yalnızım. Ormanda başka tilki yok. Seninle oynamak istiyorum.” dedi. Fındık, Tilki’nin bu sözlerine inanmadı. Onun, kendisini yakalamak istediğini düşündü. Fındık, “Hayır, seninle arkadaş olamam. Sen, beni kovalarsın. Ben, seninle oynamam.” diye cevap verdi. Tilki, Fındık’ın bu sözlerine çok üzüldü. Onun, kendisine güvenmediğini anladı. Tilki, “Hayır, ben seni kovalamam. Ben, senin gibi bitkilerle besleniyorum. Ben, seninle arkadaş olmak istiyorum. Lütfen beni kırmayın.” dedi. Fındık, Tilki’nin bu sözlerine şaşırdı. Onun, bitkilerle beslendiğini duyunca, ona biraz güven duymaya başladı. Fındık, “Gerçekten mi? Sen, bitkilerle mi besleniyorsun? Peki, bunu nasıl kanıtlayacaksın?” diye sordu.

Tilki, Fındık’a aklıma bir fikir geldi dedi. Ona, “Bak, orada bir çilek var. Ben, onu yiyebilirim. Böylece, sana bitkilerle beslendiğimi kanıtlayabilirim.” dedi. Fındık, Tilki’nin bu teklifini kabul etti. Onlar, çileğin yanına gittiler. Tilki, çileği yedi. Fındık, Tilki’nin gerçekten bitkilerle beslendiğini gördü. Ona, “Sen haklıymışsın. Sen, bitkilerle besleniyorsun. Ben, sana güvenebilirim.” dedi.

Tilki, Fındık’ın bu sözlerine çok sevindi. Ona, “Evet, sana güvenebilirsin. Ben, seninle arkadaş olmak istiyorum. Benimle oynamak ister misin?” dedi. Fındık, Tilki’nin bu teklifini kabul etti. Onlar birlikte oynamaya başladılar. Fındık, Tilki’nin çok eğlenceli bir arkadaş olduğunu anladı. Tilki de Fındık’ı çok sevdi. Onlar iyi arkadaş oldular. Fındık, korkusunu yendi. Arkadaşlarıyla daha çok oynamaya başladı. Tilki de ona her zaman yardım etti. Onlar mutlu bir şekilde yaşadılar.

Daha fazla arkadaşlık masalı okumak isterseniz Arkadaşlık Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir