Sürekli Ekrana Bakın Deniz’in Hikayesi

Bir zamanlar küçük bir çocuk yaşarmış. Bu çocuğun adı Deniz imiş. Deniz, çok akıllı ve meraklı bir çocukmuş ama bir sorunu varmış. O da sürekli çizgi film izlemek ve tablet oynamak istemesiymiş. Deniz’in annesi ve babası ona oyuncaklar almış, kitaplar getirmiş ama Deniz bunlara hiç ilgi göstermemiş. Sadece ekran karşısında vakit geçirmek istiyormuş.

Bir gün Deniz’in gözleri çok ağrımaya başlamış. Gözleri kızarmış, sulanmış ve şişmiş. Deniz ne yapacağını bilememiş. Annesine ve babasına gitmiş. Onlar da onu doktora götürmüş. Doktor Deniz’in gözlerini muayene etmiş ve ona şöyle demiş: “Deniz, senin gözlerin çok yorulmuş. Sürekli ekran ışığına maruz kalmaktan zarar görmüş. Bir süre çizgi film izleyemezsin, tablet oynayamazsın. Gözlerini dinlendirmen lazım. Ayrıca gözlük takman gerekiyor.” Deniz çok üzülmüş. Çizgi film izleyemeyecek, tablet oynayamayacak olmak onu çok korkutmuş. Doktor ona şöyle devam etmiş: “Üzülme Deniz, çizgi film izlemek ve tablet oynamak dışında yapabileceğin çok şey var. Mesela oyuncaklarınla oynayabilirsin. Oyuncaklarınla oynarken hem hayal gücünü geliştirirsin hem de eğlenirsin. Ya da kitap okuyabilirsin. Kitap okurken hem yeni şeyler öğrenirsin hem de maceralara katılırsın. Hem oyuncaklarınla oynarken hem de kitap okurken gözlerini de dinlendirmiş olursun. Deniz doktorun sözlerini dinlemiş. Eve gelince oyuncaklarına bakmış. Onlarla oynamanın nasıl bir şey olduğunu merak etmiş. Oyuncaklarıyla oynamaya başlamış. Oyuncaklarıyla oynarken çok eğlenmiş. Oyuncaklarıyla konuşmuş, onlara isimler vermiş, onlarla maceralar yaşamış. Oyuncaklarıyla oynadıkça daha mutlu olmuş.

Sonra kitaplarına bakmış. Onları okumanın nasıl bir şey olduğunu merak etmiş. Kitapları okumaya başlamış. Kitapları okurken çok şaşırmış. Okudukça yeni yerler görmüş, yeni insanlar tanımış, yeni hayvanlar öğrenmiş. Böylece Deniz hem oyuncaklarıyla oynayarak hem de kitap okuyarak zamanını geçirmeye başlamış. Çizgi film izlemeyi ve tablet oynamayı unutmuş. Gözleri de iyileşmeye başlamış. Gözlüğünü de severek takmış. Annesi ve babası da onun bu değişiminden çok memnun olmuş. Ve onlar mutlu bir şekilde yaşamışlar. Masalımız da burada bitmiş. Siz de Deniz gibi oyuncaklarınızla oynayın, kitaplarınızı okuyun. Hem gözlerinizi koruyun hem de eğlenin.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir