Suzi ve Mutlu Ailesinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil bir çayırda, büyük bir ağacın dalında yaşayan kuş ailesi varmış. Bu aile anne kuş, baba kuş ve yavru kuş Suzi den oluşuyormuş. Kuş ailesi, birlikte mutlu bir hayat sürüyorlarmış.

Suzi, ailesiyle birlikte vakit geçirmeyi çok severmiş. Günlerden bir gün Suzi eve gelmiş ve annesini yatarken görmüş. Suzi “Neyin var anneciğim?” diye sormuş. Anne kuş “Biraz hasta gibiyim Suzi, gün boyu dinlendim.” demiş. Suzi, annesini yatarken gördüğü için çok üzülmüş ve onun dinlenmesi için yardım etmeye karar vermiş. Suzi, odasına gidip üstünü değiştirmiş ve hemen yemek masasını hazırlamaya başlamış. Annesi okuldan geldiği için odasına gidip dinlenmesini söylemiş. Suzi, annesini dinleyip odasına gitmiş ama dinlenmek yerine eşyalarını toplamaya başlamış. Kıyafetlerini toplayıp dolabına yerleştirmiş, kitaplarını rafına dizmiş, oyuncaklarını kutuya koymuş ve tüm odanın tozunu almış. Odasında işi biten Suzi, annesinin yanına gitmiş. Annesi mutfaktaymış ama pek hali yokmuş. Suzi “Anneciğim bugün sana yardım etmek istiyorum lütfen izin ver, sana destek olayım” demiş. Annesi “Teşekkür ederim Suziciğim, o zaman seninle birlikte akşam yemeğimizi hazırlayalım” demiş. Suzi yarım bıraktığı yemek masasını tamamlamak için tabakları, çatalları, bardakları götürmüş ve masanın üzerine yerleştirmiş. Annesinin yaptığı salata kasesini götürmüş. Anne kuş da tencereleri getirmiş ve o sırada baba kuş eve gelmiş. Babasına sarılan Suzi “Masa hazır babacığım, yemek yiyebiliriz.” demiş. Ailecek yemek masasına oturmuşlar ve günlerinin nasıl geçtiğinden bahsetmişler. Baba kuş, Suzi’ye “Okul nasıl geçti Suzi?” diye sormuş. Suzi, “Çok güzeldi babacığım, bugün sınav olduk ve sınavım çok iyi geçti. Arkadaşlarımla oyunlar oynadım çok eğlendim. Eve geldiğimde de hemen ödevimi yapıp odamı topladım, daha sonra anneme yardım ettim” demiş. Baba kuş “Seninle gurur duyuyorum Suzi” demiş ve küçük kuş çok mutlu olmuş. Kuş ailesi tüm akşam boyunca sohbet etmiş. Baba kuş iş yerinde yaşadıklarını, anne kuş hastalığından bahsetmiş. Daha sonra birlikte oyun oynayıp, sinema gecesi yapmışlar.

Uyku saati geldiğinde, Suzi pijamalarını giymiş, dişlerini fırçalamış, annesi ve babasını öpüp yatağına girmiş. Suzi, huzurlu bir şekilde uykuya dalmış, anne kuş ve baba kuş da yavrularıyla gurur duymuşlar. Kuş ailesi mutlu yaşamaya devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir