Tavşan Çomi’nin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan küçük bir tavşan yaşarmış. Bu tavşanın adı Çomi imiş. Çomi, kahverengi tüyleri, boncuk gibi gözleri, pembe burnu olan sevimli bir tavşanmış. Çomi herkes tarafından çok sevilir ve beğenilirmiş ama gelin görün ki Çomi’nin kötü bir huyu varmış. Çomi, tırnaklarını kesmeyi hiç sevmezmiş…

Anne tavşan her hafta tırnaklarını kesmesi için onu zorlar “Çomi, tırnaklarınız kesmemiz lazım. Eğer tırnaklarını kesmezsen, uzar, kirlenir ve yürümekte güçlük çekersin. Ayrıca arkadaşların seninle oynamak istemez çünkü tırnaklarınla onları çizebilirsin” dermiş. Ama Çomi, annesinin sözlerini dikkate almazmış, tırnaklarını kesmekten zorlanırmış. Çünkü canının yanacağını düşünürmüş. Bu yüzden tırnaklarını kesmekten kaçarmış. Günlerden bir gün ormanda tavşanlar arasında bir yarış düzenlenme kararı alınmış. Çomi de bu yarışa katılmak için çok hevesliymiş. Yarışın sonunda kazanan tavşana koca bir kasa havuç verilecekmiş. Çomi de havucu çok severmiş ve ödülü almak için çok hevesliymiş. Günler hızla geçmiş ve yarışma günü gelip çatmış. Yarışmaya katılan tavşanlar dizilmiş ve çalınan düdükle hepsi birden koşmaya başlamış. Yarış sırasında Çomi’nin uzun tırnakları koşmasına engel olmaya başlamış, tırnaklar yere takılmış ve sürekli düşmüş. Bu yüzden yarışta geri kalmış ve en arka sıraya kalmış. Çomi, arkadaşlarının uzaklaştığını ve kimsenin onunla konuşmak istemediğini fark etmiş. Mavi, çok üzülmüş ve bir köşeye çekilip ağlamaya başlamış. O sırada anne tavşan hemen Çomi’ye destek olmak için yanına gitmiş. Ona sarılarak “Çomi, tırnaklarının uzunluğu nedeniyle koşamadın ve arkadaşlarının gerisinde kaldın ayrıca bu tırnakların yüzünden arkadaşların sana yardım etmek istemiyor. Ama üzülme bunu birlikte düzeltebiliriz.” demiş. Çomi, annesinin haklı olduğunu anlamış. Tırnaklarını kesmemenin ne kadar büyük bir hata olduğunu görmüş. Annesine sarılıp “Anne, çok özür dilerim. Tırnaklarımı kesmediğim için pişmanım. Sana söz veriyorum, bundan sonra tırnaklarımı keseceğim. Hem sağlıklı hem de mutlu olmak istiyorum.” demiş.

Anne tavşan bu sözleri duyduğu için çok sevinmiş ve ona sarılıp “Sen çok akıllı bir tavşansın, tırnaklarını kesince her şey düzelecek” demiş. Çomi, eve gidip hemen tırnaklarını kesmiş ve temiz olmanın mutluluğunu yaşamış. Hemen arkadaşlarının yanına geri dönmüş. Diğer tavşanlar Çomi’nin üzgün olduğunu görünce onunla konuşmuşlar ve oyun oynamaya başlamışlar. Çomi, yarışı kazanamamış ama arkadaşlarının sevgisini kazanmış u da onu çok mutlu etmiş. Çomi, o günden sonra tırnaklarını kesmeyi hiç ihmal etmemiş. Böylece, hem sağlıklı hem de arkadaşlarıyla mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmiş. Çomi, tırnak kesmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş ve bunu asla unutmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir