Utangaçlığını Yenen Zeynep’in Hikayesi

Bir zamanlar, küçük bir kız varmış. Bu kızın adı Zeynep imiş. Zeynep çok sevimli ve tatlı bir kız imiş ama bir sorunu varmış. O da çok utangaç olmasıymış. Zeynep okula gittiğinde arkadaş edinemiyor, öğretmenine soru soramıyor, sınıfta konuşmaya çekiniyormuş. Zeynep’in annesi ve babası ona cesaret vermeye çalışıyor, onu destekliyor ama Zeynep bir türlü kendine güvenemiyormuş.

Bir gün Zeynep’in okulunda bir tiyatro gösterisi düzenlenmiş. Öğretmenleri sınıflara roller dağıtmış. Zeynep’e de bir rol vermiş. Zeynep rolünü duyunca çok korkmuş. Çünkü o prensesi oynamak zorundaymış. Prenses rolü çok önemli ve zor bir rolmüş. Zeynep bunu nasıl yapacağını bilememiş. Öğretmenine rolünü değiştirmesini istemiş. Ama öğretmeni ona şöyle demiş: “Zeynep, sen bu rolü yapabilirsin. Sen çok yetenekli ve güzel bir kızsın. Prenses rolü sana çok yakışacak. Sadece kendine inanman lazım. Ben sana yardımcı olacağım. Seni prova yaparken izleyeceğim. Seni yönlendireceğim. Sen de bana güven. Böylece hem tiyatro oynamayı öğreneceksin hem de utangaçlığını yeneceksin.” Zeynep öğretmeninin sözlerini dinlemiş. Eve gelince rolünü çalışmaya başlamış. Rolünü çalıştıkça daha iyi oynamaya başlamış. Rolünü oynarken kendini prenses gibi hissetmiş. Rolünü oynadıkça daha mutlu olmuş. Sonra okulda prova yapmaya başlamış. Prova yaparken öğretmeni ona ipuçları vermiş. Öğretmeni onu övmüş, teşvik etmiş. Prova yaptıkça daha cesur olmuş ve daha rahat konuşmaya başlamış.

Böylece Zeynep hem rolünü öğrenerek hem de prova yaparak gösteriye hazırlanmış. Gösteri günü gelmiş. Zeynep sahneye çıkmış. Rolünü mükemmel bir şekilde oynamış. Seyirciler onu çok beğenmiş. Alkışlamış. Zeynep çok mutlu olmuş. Utangaçlığını yenmiş. Kendine güvenmiş. Ve onlar mutlu bir şekilde yaşamışlar. Masalımız da burada bitmiş. Siz de Zeynep gibi kendinize inanın, cesur olun. Hem yeteneklerinizi gösterin hem de eğlenin.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir