Yavru Aslanın Ders Çalışma Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde, bir yavru aslan yaşarmış. Yavru aslan çok güçlü ve cesurmuş ama bir o kadar da tembelmiş. Ders çalışmayı hiç sevmezmiş. Okula gitmek zorunda kaldığı zamanlarda, hep uyuklar, oyun oynar veya arkadaşlarıyla sohbet edermiş. Öğretmenleri ve ailesi, ona ders çalışmasını söyler, ama o, dinlemezmiş. “Ben aslanım, ders çalışmaya ihtiyacım yok. Ben zaten her şeyi biliyorum” dermiş.

Günlerden bir gün, orman okunda büyük bir sınav olacağı duyurusu yapılmış. Tüm hayvanlar, sınava girmek için hazırlanmış. Ama yavru aslan sınava hiç hazırlanmamış. Çünkü o, sınavın kolay olacağını düşünüyormuş. Sınav başladığında, yavru aslan, sorulara bakınca, çok şaşırmış. Çünkü sorular çok zormuş. Yavru aslan soruları yapmaya çalışmış ama hiç bir soruyu bilememiş. Sınav bittiğinde, yavru aslan, çok üzülmüş. Sınav sonuçları açıklandığında, yavru aslan, korktuğu gibi, sınavı geçememiş. Öğretmenleri ve ailesi, yavru aslana kızmış. Ona, ders çalışmadığı için başarısız olduğunu söylemişler. Yavru aslan, çok pişman olmuş. Kendine, “Keşke ders çalışsaydım. Belki o zaman sınavı geçebilirdim” diye düşünmüş. Yavru aslan, ders çalışmanın önemini o an anlamış. Artık ders çalışmayı sevmeye başlamış. Okula gittiği zamanlarda, dikkatli dinlemiş, soru sormuş, not almış ve evde tekrar etmiş. Ders çalışmak, ona keyif vermeye başlamış. Çünkü, yeni şeyler öğrendikçe, kendini daha iyi hissetmeye başlamış. Bir süre sonra, orman okulunda, başka bir sınav varmış. Yavru aslan, bu sefer, sınava çok iyi hazırlanmış. Sınav başladığında, yavru aslan, sorulara bakınca, çok sevinmiş. Çünkü sorular, onun bildiği konulardanmış. Yavru aslan, tüm soruları doğru cevaplamış. Sınav bittiğinde, yavru aslan, çok mutlu olmuş. Çünkü o, sınavı geçeceğini biliyormuş.

Sınav sonuçları açıklandığında, yavru aslan, beklediği gibi, sınavı geçmiş. Hatta, sınıfın en yüksek notunu almış. Öğretmenleri ve ailesi, yavru aslanı tebrik etmişler. Yavru aslan, çok gururlanmış. Kendine, “İyi ki ders çalışmışım. Böylece sınavı geçebildim” demiş. Yavru aslan, ders çalışmanın keyifli olduğunu anlamış. Artık ders çalışmayı çok seviyormuş. Okula gitmekten, yeni şeyler öğrenmekten, sınavlarda başarılı olmaktan çok mutluymuş. Ve böylece, yavru aslan, büyüdüğünde, ormanın en bilge ve saygın aslanı olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir