Zeynep ve Matematiğin Hikayesi

Bir zamanlar, küçük bir kasaba da yaşayan Zeynep adında bir kız çocuğu varmış. Zeynep ilkokul 5.sınıfa gidiyormuş. Çok akıllı, çalışkan, herkese saygılı bir kızmış. Fakat Zeynep, matematik dersini hiç sevmiyormuş. Çünkü soruları çözerken zorlanıyor ve çözmek istemiyormuş.

Zeynep’in bu sorununu öğretmeni de fark etmiş ve ona matematiği sevdirmeye karar vermiş. Öğretmen bunu ailenin desteği ile çözmek istemiş ve Zeynep’in annesini aramış. Öğretmen annesine, küçük kızın matematik ödevlerini yapmadığını, tahtaya kalkmak istemediği söylemiş. Annesi duyduklarına çok üzülmüş. Hemen kızı için çözüm üretmeye çalışmış ve önce kızıyla konuşmaya karar vermiş. Zeynep eve gelmiş ve annesi onu yanına çağırıp, konuşmaya başlamış. “Günün nasıldı kızım?” diye sormuş. Zeynep “Güzeldi anneciğim hem eğledim hem öğrendim” demiş. Annesi “Peki bugün matematik dersi var mıydı?” diye sormuş. “Evet anne vardı ama sana söylemek istediğim bir şey var. Ben matematiği hiç sevmiyorum bu yüzden derslere girmek istemiyorum” demiş. Annesi “Matematik aslında çok eğlenceli bir ders kızım. Problemleri çözmeye çalışmak, akıl yürütmek, nasıl yapacağını düşünmek senin beyin jimnastiği yapmanı sağlar” demiş. Zeynep “Tamam da anne, matematik benim ne işime yarayacak ki?” diye sormuş. “Matematik her alanda karşımıza çıkıyor kızım. Markette hesap yaparken, arabayla giderken ne kadar hızla kaç saatte gideceğimizi hesaplamada, saatleri sayarken… Yani anlayacağın her alanda matematik kullanıyor.” demiş annesi. Annesi Zeynep’e matematiği sevdirmek için oyunlar, bulmacalar, hikayeler ve videolar göstermeye başlamış. Annesi Zeynep’e matematik öğrenmenin ona yeni kapılar açacağını ve hayallerine ulaşmasına yardımcı olacağını da anlatmış ve Zeynep yavaş yavaş matematiği sevmeye başlamış. Okulda öğretmeni de Zeynep’e çok destek olmuş. Yapamadığı sorularda çözüm yolları üretmiş, ödevlerini yapmasında yardımcı olmuş. Bir kaç hafta sonra Zeynep büyük gelişme yaşamış ve matematik derslerini heyecanla beklemeye başlamış.

Zeynep annesine ve öğretmenine çok teşekkür etmiş onlar sayesinde küçük bir kız matematiğin gizli dünyasında yolculuğa çıkmış. Aradan yıllar geçmiş ve Zeynep öğretmeni gibi matematik öğretmeni olmuş. Kendisinin küçüklüğünde ki gibi olan çocuklara matematiği sevdirmiş. Bu hikayede burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir