Zürafa ve Kuşun Masalı

Zürafa Kahve, ormanda yaşayan bir zürafaymış. Kahve, diğer hayvanların aksine çok uzun boylu bir hayvanmış. Boyunun uzun olması yüzünden diğer hayvanlar ona çok yaklaşmıyormuş. Bu yüzden, kendisini çok yalnız hissediyormuş.

Kahve, eski yıllarda yavru hayvanların yanına gidip, onlarla oynamak istediğini söylediğinde hayvanlar kabul etmiyorlarmış. Çünkü boyu çok uzun diye oyun oynayamayacağını sanıyorlarmış. Kahve de, bu sözlerden çok üzülmüş ve bir daha hayvanların yanına gitmeme kararı almış. Her gün kendi kendine “Keşke, diğer hayvanlar gibi kısa boylu olsaydım” diye söyleniyormuş. Kahve bir sabah çığlık sesiyle uyanmış. Çığlığın nerden geldiğini aramaya başlamış ve sonunda bulmuş. Çığlığın sahibi küçük bir kuşmuş. Küçük kuş, o sabah rüzgara aldırış etmeden uçmuş ve çok yüksek bir ağacın dalına çarpıp sıkışmış. Ne yaptıysa bir türlü çıkamamış. Onun sesini duyan Kahve yanına gitmiş. Kuş “Bana yardım eder misin?” diye sormuş. Kahve “Sen benden korkmuyor musun?” demiş. Kuş “Hayır, neden senden korkayım ki? Sen de bizim gibi bir hayvansın” demiş. Kahve, şaşkınlıkla kuşa yardım etmiş ve onu incitmeden daldan almış. İkili sohbet etmeye başlamış, Kahve çok mutluymuş, uzun zamandır ilk defa biriyle sohbet ettiği için. Kuş “Benim artık gitmem lazım Kahve, bana yardım ettiğin içinde teşekkür ederim” demiş. Kahve “Önemli değil, kimin başı sıkışsa yardım ederim” demiş ve iki arkadaş vedalaşmış.

Kuş eve döndüğünde olanları annesine anlatmış. Anne kuş da arkadaşlarına anlatınca bu olay kulaktan kulağa yayılmış ve bütün orman öğrenmiş. Hepsi Kahve’ye haksızlık ettiğini anlamış ve toplanıp Kahve’nin yanına gitmişler. Bütün hayvanlar Kahve den özür dilemişler. Kahve ise hepsini affetmiş ve o günden sonra bütün ormanda mutluluk ve huzur hakim olmuş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir