Denizin Sırrı Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, denizlerin derinliklerinde yaşayan hayvanlar varmış. Balıklar, yengeçler, denizanaları, midyeler hepsi bir arada yaşar, mutlu zaman geçirirlermiş. Bu hayvanlar arasında hepsinden küçük biri yaşarmış, o da yengeç Kırpık mış. Kırpık, denizin en küçük canlısıymış ama bir o kadar da meraklıymış. Her gün sularda saatlerce süzülür, yeni yerler, yeni arkadaşlar, yenilikler keşfetmek istermiş.

Günlerden bir gün meraklı Kırpık yine sularda süzülmeye başlamış. Deniz altının en karanlık köşesinde yüzerken, gözüne bir parıltı takılmış. Bunun ne olduğunu merak etmiş ve hemen o parıltıya doğru yüzmüş. Elini uzatmış ve parıltıyı eline almış. Bu çok parlak bir taşmış. Taşı inceleyen Kırpık, bunu herkese göstermek istemiş ve deniz altının parkına doğru gitmiş. Orada oturan hayvanlara taşı göstermiş, hepsi parlaklığı görünce hayran kalmış. Bilge ahtapot “Bu sihirli bir taşa benziyor, yüzyıllar önce denizlerde sihirli bir taş olduğuna dair söylenti vardı. Ama bunu bulan kimse olmamıştı. Belki de bu taş o taştır. İzin verin yakından bakıyım” demiş. Kırpık taşı hemen ahtapota vermiş. Bilge ahtapot taşı incelemiş ve bu taşın tüm canlılara mutluluk, bolluk ve bereket getirecek bir taş olduğunu, istenilen her şeyin yerine getirebileceğini söylemiş. Herkes çok şaşırmış ve sıra sıra dilek dilemeye başlamış. Herkes çok güzel dilekler dilemiş. Ancak, taşın gücünü kötüye kullanmak isteyen bir denizanası varmış. Denizanası uzaktan, Kırpık’ı incelemeye başlamış., onu bir kaç gün takip etmiş.

Kırpık, takip edildiğini anlamış ve tüm deniz altı canlılarına haber vermiş. Herkese durumu anlarmış ve deniz anasının planını bozmak için birlikte çalışmışlar. Her hayvan, taşı korumak için dilek dilemişler ve sonunda denizanasını yenip, taşı güvence altına almışlar. Bu sayede deniz altı canlıları, birlikte çalışmanın ve birbirlerine güvenmenin önemini anlamış olmuşlar. O günden sonra, deniz altı daha parlak ve daha mutlu bir yer olmuş. Ve eğer sizde denize giderseniz, belki de sihirli taşı bulabilir ve deniz altının sırrını keşfedebilirsiniz. Ama unutmayın, bu sır sadece iyi kalpli olanlarla paylaşılır.

Denizin Sırrı Masalı” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir