İyilik Perisi İle Kötü Cadı Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanda bir cadı yaşarmış. Bu cadı sihirli kazanında, sihirli sopasıyla civar köyde yaşayan köy halkına bir sürü kötülük yapmak için sabahtan akşama kadar sihir yaparmış. Bazen köylünün ekinlerine zarar verir bazen odunlarını yok eder bazen de yazın ortasında kar yağdırırmış. Köy halkı bu cadı yüzünden mutsuz ve huzursuzmuş. Ancak durumu iyi olanlar köyü terk edip gidiyor, imkanı olmayanlar ise mutsuz bir şekilde köyde yaşamaya devam ediyormuş.

Bir gün köy de bir bebek dünyaya gelmiş. Bebeğin dünyaya geldiği gün bazı şeyler değişmiş. Güneş gökyüzünü daha başka aydınlatıyormuş. Artık orman eskisi kadar karanlık değilmiş. O gün cadı hiç büyü yapamamış, kendini çok kötü hissetmiş. Bundan sonraki günler de hep aynı şekilde ilerlemiş ve aylar geçmiş. Artık köyde her şey çok normalmiş. Tabi bu durumdan rahatsız olan cadı bir gün köylü kılığına girip köye gitmiş. Köy pazarında konuşulanlara kulak vermiş. Köy halkı dünyaya gelen bu bebekle huzura kavuştuklarını konuşuyormuş. Bu düşünce cadının sinirlenmesine yetmiş ve havanın kararmasını beklemeye başlamış. Herkesin uykuda olduğuna emin olduğunda ise tekrar cadı kılığına bürünmüş ve bebeğin yanına gitmiş. Ancak gördükleri karşısında şaşkına dönmüş çünkü bu minik bebeği uykusunda iken iyilik perileri koruyormuş. Perilerin sihir bozma gücü, cadının yaptığı bütün sihirlerin bozulmasına sebep oluyormuş.

Cadı anlamış ki artık kötülükten daha güçlü bir güç olan iyilik karşısında hiç şansı yok ve artık sihir yapamayacak yaptığı sihirler tutmayacak, almış sihirli kazanını ve sihirli sopasını ormanın en yaşlı ağacının altına gömmüş. Bir daha da sihir yapmamış ve o günden sonra herkes mutlu ve huzurlu yaşamış. Yani iyilik karşısında kötülüğün hiç şansı yokmuş.
Burada da masal bitmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir