Tablet Oynamayı Bırakan Kızın Hikayesi

Bir zamanlar, şehrin birinde yaşayan Zeynep adında tatlı bir kız varmış. Zeynep, tabletle oynamayı, çizgi film izlemeyi her çocuk gibi çok seviyormuş. Ama Zeynep’in sevgisi diğer arkadaşlarından biraz fazlaymış. Her gün okuldan gelir gelmez eline tabletini alır, akşama kadar çizgi film izler, oyun oynarmış. Annesi ve babası sürekli uyarsa de Zeynep onları dinlemezmiş.

Bir gün Zeynep okuldan gelmiş, hemen eline tabletini alıp oynamaya başlamış. O sırada annesinin telefonu çalmış ve arayan öğretmeniymiş. Öğretmen, Zeynep’in sınavlarda başarısız olduğunu, okulda sürekli gözlerini ovuşturduğu anlatmış. Anne, telefonu kapatıp Zeynep’in yanına gitmiş. “Zeynep, az önce öğretmeninle konuştum ve bütün sınavlarının kötü olduğunu öğrendim ayrıca sürekli gözlerini ovuşturuyormuşsun. Bugüne kadar her gün seni uyardık, oyun oynamaya, etkinlik yapmaya teşvik ettik. Ama sen bizi hiç dinlemedin, ayrıca öğrendim ki sorumluluklarını yerine getirip, ders bile çalışmamışsın. Bu saatten sonra tabletini elinden alıyorum, kendini toparlayana kadar da vermeyeceğim” demiş. Bu duruma Zeynep çok üzülmüş ve sinirlenmiş, ağlamaya başlamış. Annesine yalvarsa da cezası kalkmamış. Oda mecbur bir şekilde odasına gitmiş kitap okumuş. Ertesi gün okul tatilmiş, önce ödevlerini yapmış daha sonra kitap okumuş. Ama canı sıkılmaya devam etmiş. Arkadaşlarını dışarda oynarken görünce onların yanına gitmiş ve oyun oynamaya başlamışlar. Zeynep çok eğlenmiş akşam eve geldiğini yemeğini yemiş ve yorgunluktan uyuya kalmış. Ertesi gün tekrardan arkadaşlarıyla buluşmuş ve oyunlar oynamış. Bisiklete binmiş, ip atlamış, saklambaç oynamış. Zeynep uzun zaman sonra ilk defa bu kadar eğlendiğini düşünmüş. Eve gittiğinde annesine nasıl eğlendiğini anlatmış.

Zeynep o hafta sonu hiç ekrana bakmamış, yokluğunu da hissetmemiş. Tablet izlemenin onu gerçekten mutlu etmediğini, oyun oynamanın ne kadar güzel olduğunu anlamış. Annesine de teşekkür etmiş ve artık tablet izlemek yerine, arkadaşlarıyla oyun oynamayı, ders çalışmayı, kitap okumayı tercih ediyormuş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir